افزایش اندازه تصاویر بدون افت کیفیت

Adobe با بهره گیری از فناوری هوش مصنوعی یک راه تازه برای افزایش وضوح و جزئیات تصاویر معرفی کرد. با ابزار Super Resolution می‌توانید افزایش اندازه تصاویر بدون افت کیفیت را تا 4 برابر داشته باشید و از جزئیات بیشتر برخوردار شوید.

ابزار Super Resolution که هم اکنون در برنامه Camera Raw 13.2 در دسترس است و به زودی به Lightroom و Lightroom Classic هم اضافه می‌شود، از فناوری هوش مصنوعی برای upscaling یا افزایش اندازه تصاویر با حفظ شفافیت و کیفیت تصویر اصلی استفاده می‌کند. همچنین این فناوری می‌تواند در خدمت زوم یا بزرگنمایی دیجیتال مورد استفاده قرار بگیرد.

شما می‌توانید با یک Resize ساده اندازه تصاویر را افزایش دهید اما این کار باعث افت کیفیت و از دست رفتن جزئیات می‌شود. قابلیت Adobe Super Resolution برای حل این مشکل از یادگیری ماشین استفاده می‌کند که قادر است تا حد زیادی آن را برطرف کند.

افزایش اندازه تصاویر بدون افت کیفیت

Adobe برای دست یابی به این هدف از بیش از یک میلیون تصویر در دو نسخه با وضوح پایین و بالا استفاده کرده است تا به یک مدل مبتنی بر هوش ماشین یاد بدهد وضوح تصاویر را با حذف جزئیات و کیفیت بالا ببرد. برای این کار از تصاویر گل‌ها، درختان، الگوی پارچه‌ها، پشت بام خانه‌ها و سایر اشیاء طبیعی و ساخت انسان استفاده شده است. مدل مورد بحث تصاویر باکیفیت بالا و پایین را مقایسه می‌کرد تا یاد بگیرد کدام بخش‌های تصویر باید برای خلق نتیجه بهتر دست‌کاری شوند.

در نهایت این پروژه Adobe امکان افزایش وضوح تصاویر تا 4 برابر با تنها یک کلیک را فراهم کرد. با ابزار Super Resolution می‌توان یک تصویر 10 مگاپیکسلی را به یک تصویر 40 مگاپیکسلی تبدیل کرد.

افزایش اندازه تصاویر بدون افت کیفیت

هرچند امروزه دوربین‌ها وضوح تصویر بالایی دارند و به ندرت به upscaling نیاز پیدا می‌کنید، اما کاربردهای مختلفی برای ابزار Super Resolution ادوبی قابل تصور است. یکی از این کاربردها می‌تواند افزایش وضوح تصاویر برای چاپ در اندازه بسیار بزرگ باشد. سناریو دیگر برش ناحیه از تصویر و چاپ آن با وضوح بالا است.

این ابزار قادر به افزایش وضوح تصاویر jpg ،tiff و png تا وضوح 500 مگاپیکسل است اما بهترین عملکرد را با فایل‌های RAW و به طور دقیق‌تر خروجی حسگرهای دوربین Bayer و X-Trans دارد. خروجی کار به صورت Digital Negative (.dng) ذخیره می‌شود که می‌توان آن را در فتوشاپ ویرایش کرد.

منبع:شهرسخت افزار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *