اجرای ویندوز 10 بر روی تراشه M1 اپل

ماه گذشته شرکت اپل از اولین تراشه اختصاصی خود بر پایه معماری ARM و لیتوگرافی 5 نانومتری برای کامپیوترهای مک با نام M1 رونمایی کرد. برخلاف نسل گذشته کامپیوتر‌های مک با پردازنده اینتل، مک‌های مجهز به تراشه M1 به طور رسمی از سیستم عامل ویندوز 10 پشتیبانی نمی‌کنند، اما به نظر می‌رسد که اجرای ویندوز 10 بر روی تراشه M1 اپل با نسخه شبیه سازی شده ویندوز 10 فعال شده است

بیش از 10 سال است که کاربران MacOS با استفاده از Bootcamp سیستم عامل ویندوز را بر روی کامپیوترهای خود اجرا می‌کنند با شبیه سازی‌هایی مانند Parallels به بهترین بازی و نرم‌افزارهای ویندوزی نیز دسترسی دارند، اما ورود تراشه اختصاصی M1 اپل تحولات نگران کننده‌ای را برای کاربران کامپیوترهای Mac به وجود آورده است.

در حال حاضر نسل جدید کامپیوترهای Mac اپل با تراشه M1 از سیستم عامل ویندوز 10 پشتیبانی نمی‌کنند و کوپرتینویی‌ها اخیراً در واکنش به این موضوع اعلام کرده‌اند که پشتیبانی تراشه‌ M1 از سیستم عامل ویندوز کاملاً به تصمیم مایکروسافت بستگی دارد.

امروز یکی از توسعه دهندگان معروف با نام الكساندر گراف با انتشار تصاویری در توییتر خود اعلام کرد که موفق شده تا با استفاده از شبیه ساز متن باز QEMU سیستم عامل ویندوز 10 را بر روی تراشه M1 اپل اجرا کند؛ در واقع این وصله نشان می‌دهد که کدهای ARM به طور مستقیم بر روی تراشه M1 اجرا میشوند نیازی به تبدیل کدها به x86 و بازگشت آن به ARM ندارند.

اجرای ویندوز 10 بر روی تراشه M1

در گذشته درایورهای مورد نیاز برای اجراس سیستم عامل ویندوز بر روی کامپیوترهای مک به وسیله Bootcamp فراهم می‌شد، اما در شرایط فعلی و در نبود درایورهای مورد نیاز برای سازگاری تراشه M1 با سیستم عامل ویندوز 10، می‌توان از روش کشف شده توسط الكساندر گراف برای اجرای سیستم عامل ویندوز 10 استفاده کرد که عملکرد نسبتاً خوبی را به نمایش می‌گذارد.

از آنجایی که ویندوز 10 در ARM مترجم x86 خود را دارد، شما می‌توانید برنامه‌های 32 بیتی ویندوز 10 را با عملکرد بسیار خوب بر روی لپ‌تاپ‌های مک M1 خود اجرا کنید. الكساندر گراف نسخه آزمایشی Windows ARM64 را از طریق Hypervisor.framework اجرا کرده و به کمک وصله سفارشی سازی شده در شبیه ساز QEMU، کد مهمان را بر روی پردازنده اجرا کرده و به عملکرد قابل قبولی درست پیدا کرده است.

همچنان کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد شرکت هایی مانند Parallels در حال کار بر روی شبیه ساز سازگار با تراشه M1 اپل هستند و در آینده نزدیک گزینه‌های نرم افزاری بیشتری در برابر مالکین نسل جدید کامپیوترهای مک قرار خواهد گرفت. تا این لحظه مایکروسافت نسخه مستقل ویندوز 10 را برای معماری ARM به صورت عمومی منتشر نکرده و این موضوع روند عرضه درایورها را کندتر می‌کند

منبع:شهرسخت افزار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *