USB Fast Charger در مورد شارژرهای فست شارژ به چه معنا است

«انجمن به‌کارگیرندگان USB» (به اختصار: USB-IF) اعلام کرد سری Galaxy S20 سامسونگ اولین گوشی‌هایی هستند که موفق به اخذ گواهی USB Fast Charger Certification شده‌اند. اخذ این تاییدیه به معنای پشتیبانی سری گلکسی اس 20 سامسونگ از قابلیت «تغذیه قابل برنامه ریزی» (PPS) است. جزئیات بیشتر را در ادامه همین نوشتار بخوانید.

PPS یکی از قابلیت‌های تعریف شده در قالب استاندارد USB Power Delivery 3.0 است که امروزه توسط بسیاری از گوشی‌ها به کار گرفته می‌شود. قابلیت PPS  به گوشی‌ها این امکان را می‌دهد تا ضمن شارژ سریع باتری، بهتر بتوانند گرم شدن آن را مدیریت کنند. به این ترتیب گوشی‌ها می‌توانند هنگام استفاده از یک شارژر سازگار با PPS، با ولتاژهای مختلفی شارژ شوند و دیگر به یک ولتاژ ثابت مقید نمی‌مانند.

برای درک بهتر این موضوع، یک شارژر USB-PD با امکان انتخاب میان سه ولتاژ 5، 9 و 15 ولت را در نظر بگیرید. در حالت معمولی گوشی می‌تواند یکی از این ولتاژها را بسته به شرایط دمایی و سطح شارژ باتری انتخاب کند. اما یک شارژر USB Fast Charger قادر است ولتاژهای مختلفی (برای نمونه: 7 ولت) را در همان بازه به خدمت بگیرد. به این ترتیب به آن ولتاژ غیر استاندارد گفته می‌شود که البته بیشتر، منظور ولتاژ غیر رایج و با رقم اعشار است.

در گوشی‌های + Galaxy Note و Galaxy S20 Ultra برای دست یابی به شارژ شدن 45 واتی، به اختلاف پتانسیل 10 ولت با شدت جریان 4.5 آمپر نیاز است.

علی رغم همه آنچه که گفته شد، همراه با گوشی‌های سری Galaxy S20 یک شارژر 25 واتی USB-PD دریافت می‌کنید و اگر خواهان سرعت شارژ 45 واتی هستید، باید یک شارژر 45 واتی اصلی سامسونگ یا یک شارژر با پشتیبانی از USB-PD 3.0 با قابلیت PPS و PDO تهیه کنید.

وجود فناوری‌های شارژ سریع انحصاری چون Qualcomm Quick Charge ،Oppo VOOC Flash Charge ،OnePlus Warp Charge و Huawei Super Charge همگی ناشی از تعلل USB-IF در ارائه یک استاندارد شارژ سریع‌تر از USB-PD بود. حالا در وجود برنامه اخذ تأییدیه Fast Charge Certification، می‌توان امیدوار بود گوشی‌های ساخت سازندگان مختلف به شارژرهای انحصاری همان سازنده وابسته نباشند و بتوان از شارژرهای ثالث استفاده کرد. به این ترتیب ممکن است بتوان یک شارژر شارژ سریع ثالث تهیه کرد و از آن برای شارژ کردن گوشی‌های مختلف بهره گرفت.

منبع:شهرسخت افزار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *