16 ابزار قدرتمند اندروید

یکی از مهم ترین ویژگی های گوشی های اندرویدی، امکان سفارشی سازی و ایجاد تغییرات گوناگون در قابلیت ها و ظاهر است. با این حال اگر بتوان این دستگاه ها را روت کرد، آنگاه دسترسی به حداکثر قابلیت ها و ویژگی ها در این حوزه امکان پذیر خواهد بود. اما باید توجه داشت که این کار نیز ریسک ها و معایب خود را به همراه دارد.با این تفاسیر به نظر می رسد بهترین کار استفاده از ابزارهای گوناگونی باشد که برای استفاده از آن ها نیازی به روت کردن گوشی های هوشمند نباشد. همراه ما با 16 ابزار قدرتمند اندروید برای ایجاد تغییرات گوناگون باشید.

این روزها برخی از کاربرانِ پیشرفته گوشی های اندرویدی ترجیح می دهند با روت کردن دستگاه  خود به حداکثر قابلیت ها و ویژگی های آن  دسترسی پیدا کنند. با این حال تصمیم گیری در مورد روت کردن گوشی های اندرویدی، توسط کاربران آماتور یا معمولی کار ساده ای نیست. این دسته از کاربران همیشه به دنبال ابزارهایی هستند که بدون نیاز به روت نیز امکان سفارشی سازی گوشی های آن ها را فراهم کند. همچنین به لطف این قابلیت ها می توان به بهبود عملکرد گوشی های هوشمند کمک زیادی کرد.

باید گفت روت کردن گوشی های هوشمند فرآیندی همراه با ریسک و تا حدودی خطرناک برای این دستگاه  ها است، چرا که باعث می شود گارانتی تعمیر یا تعویض آن ها از بین برود. از آن مهم تر برای هکرها نصب بدافزار بر روی گوشی های روت شده کار بسیار ساده تری است و آن ها می توانند راحت تر کنترل کامل این دستگاه ها را در دست بگیرند.

اما باید توجه کرد که روت کردن گوشی های هوشمند فواید مهمی هم دارد. کاربران به این طریق می توانند به تمامی بخش های گوشی خود دسترسی ادمین و مدیریتی پیدا کنند و به راحتی ROM ها، MOD ها و فریم ورک های غیررسمی را بر روی آن ها نصب کنند.

با توجه به این عوامل، قریب به اتفاق کارشناسان حوزه امنیت توصیه می کنند که تنها کاربران حرفه ای نسبت به روت کردن گوشی های هوشمند خود اقدام کنند و دیگر کاربران به منظور ایجاد تغییر در ظاهر و قابلیت های دستگاه های خود، ابزارهای متنوعی را که این روزها به سادگی قابل یافت هستند، به کار بگیرند.

قصد داریم در این مطلب به معرفی 16 ابزار قدرتمند بپردازیم که کاربران بدون هیچ مشکلی می توانند از آن ها به منظور ایجاد تغییرات گوناگون در گوشی های اندرویدی روت نشده خود استفاده کنند. تعدادی از این ابزارها موجب تغییر در بخش های ظاهری می شوند و تعدادی دیگر نیز قابلیت های اضافه ای را در دسترس کاربران قرار می دهند تا آن ها عملکرد و بازدهی انرژی بهتری را از گوشی های هوشمند خود در اختیار داشته باشند.

سفارشی سازی در بخش اعلان ها و نوار وضعیت
هنگامی که در مورد سفارشی سازی یا ایجاد تغییر در ظاهر گوشی های هوشمند صحبت می شود، بخش اعلان ها یا نوار وضعیت می تواند یکی از حیاتی ترین قسمت ها باشد. در حال حاضر ابزارهای گوناگونی برای ایجاد تغییر در بخش اعلان ها و نوار وضعیت گوشی های هوشمند معرفی شده است که در زیر قصد داریم به بررسی مهم ترین آن ها بپردازیم.

برنامه Navbar Apps

برنامه Navbar Apps

Navbar Apps یک برنامه شناخته شده در حوزه سفارشی سازی نوار وضعیت و چگونگی نمایش اعلان ها است. کاربران می توانند با استفاده از این برنامه رنگ نمایش داده شده برای این بخش را تغییر دهند یا حتی یک عکس را به منظور نمایش در این بخش بارگذاری نمایند. یکی دیگر از قابلیت های مهم این برنامه، امکان انتخاب و طراحی یک نوار وضعیت اختصاصی برای هرکدام از برنامه های نصب شده است.

این برنامه را می توانید از طریق این لینک دانلود کنید.

برنامه Status

برنامه Status

Status یک برنامه عالی برای سفارشی سازی نوار اعلان ها در گوشی های هوشمند است. با استفاده از این برنامه  می توان رنگ نوار اعلان ها را تغییر داد یا انیمیشن ها و آیکون های مختلفی را در بخش های گوناگون به نمایش درآورد. در نسخه رایگان از این برنامه قابلیت های دیگری نیز برای سفارشی سازی بخش های مختلف قابل دسترس است اما تنها می توان در نسخه Pro و غیررایگان تمامی آن ها را در اختیار داشت.

برنامه Status به گونه ای طراحی شده است که نوار وضعیت جدید و طراحی شده توسط کاربران را بر روی نوار پیشفرض سیستم عامل اندروید به نمایش بگذارد. این برنامه با دستگاه های مجهز به سیستم عامل اندروید 4.4 و جدیدتر از آن سازگار است.

این برنامه از طریق این لینک قابل دسترس است.

برنامه Energy Bar

برنامه Energy Bar

همانطور که از نام این برنامه نیز مشخص است، می توان توسط آن در ظاهر آیکون مربوط به نمایش وضعیت باتری تغییراتی را ایجاد کرد. برنامه Energy Bar قادر است با تغییر در میزان ضخامت، رنگ، جهت نمایش و مقدار شفافیت، ظاهری جدید را برای این آیکون تدارک ببیند. از میان دیگر قابلیت های عالی این برنامه می توان به انیمیشن های گوناگون و جذاب اشاره کرد که پس از اتصال گوشی های هوشمند به جریان برق نمایش داده می شود و بدون شک هر کاربری را شگفت زده می کند.

تیم پشتیبان از این برنامه مدعی است که Energy Bar، پس از نصب بر روی گوشی های هوشمند هیچ بار پردازشی را بر روی پردازنده اعمال نمی کند و تنها هنگامی فعال می شود که به نمایش تغییرات صورت گرفته در میزان شارژ باتری نیاز داشته باشد.

Energy Bar قادر است بدون نیاز به روت کردن دستگاه ها نیز عملکرد خوبی را از خود به نمایش بگذارد.البته کاربران برای اینکه بتوانند از قابلیت های این برنامه استفاده کنند باید به آن اجازه دسترسی به اعلان ها را بدهند.

این برنامه را می توانید از طریق این لینک برای دستگاه خود دانلود کنید.

برنامه Navigation Gestures

برنامه Navigation Gestures

طراحی جسچرهای جدید همیشه رقابتی جذاب میان تولیدکنندگان گوشی های هوشمند و طراحان نرم افزارهای اندرویدی بوده است. توسعه دهندگان همیشه در تلاش هستند با طراحی جسچرهای خلاقانه، دسترسی سریع به بخش های مختلف از گوشی های اندرویدی را راحت تر از گذشته کنند.

جسچرهایی که به منظور پیمایش میان صفحات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، به صورت پیشفرض از سیستم عامل اندروید Pie به بعد در دسترس کاربران گوشی های هوشمند قرار گرفته است. اگرچه مدت ها از انتشار این سیستم عامل می گذرد، اما هنوز بسیاری از دستگاه ها از نسخه های قدیمی تر از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند و در نتیجه این جسچرها را در اختیار ندارند. علاوه بر این، در حال حاضر این جسچرها تنها بر روی بخش محدودی از گوشی های هوشمند جدید در دسترس کاربران است.

خبر خوب اینکه برنامه  ای به نام Navigation Gestures قادر است این جسچرهای پیمایشی را به بخش اعظمی از گوشی های هوشمند بیاورد. در کنار جسچرهای گوناگون و متنوع، کاربران می توانند در این برنامه به سلیقه خود جسچرهای سفارشی را هم ایجاد کنند. بخشی از قابلیت های این برنامه تنها در نسخه غیررایگان و Pro در دسترس کاربران است. علاقه  مندان می توانند این نسخه از برنامه Navigation Gestures را با قیمت 1.49 دلار خریداری کنند.

برنامه Navigation Gestures را می توانید از طریق این لینک دانلود کنید.

برنامه MIUI-ify

برنامه MIUI-ify

شاید شما هم از آن دسته کاربرانی هستید که اگرچه علاقه ای به گوشی های شیائومی ندارند، اما رابط کاربری آن را زیبا و قابل تحسین می دانند. برنامه MIUI-ify قادر است رابط کاربری زیبای گوشی های شیائومی را به دستگاه اندرویدی شما بیاورد. این برنامه را باید بهترین انتخاب برای کاربران علاقه مند به رابط کاربری MIUI بدانیم.

برنامه MIUI-ify قادر است نوار وضعیت و اعلان و همچنین دیگر المان های مربوط به رابط کاربری گوشی های هوشمند را دستخوش تغییرات متنوع کند. کاربران به لطف استفاده از این برنامه می توانند کنترل بخش های گوناگونی نظیر مجموعه آیکون ها، رابط کاربری برنامه پخش موسیقی، تنظیمات مربوط به اعلان ها، نوار تنظیم میزان روشنایی و… را در دست بگیرند.

نسخه پایه برنامه MIUI-ify به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان قرار دارد اما دسترسی به قابلیت های ویژه تنها در نسخه غیررایگان آن ممکن است. این نسخه از برنامه MIUI-ify در حال حاضر با قیمت 7.49 دلار قابل خریداری است. نسخه پایه از این برنامه را می توانید از طریق این لینک دانلود کنید.

تغییرات عمومی در ظاهر رابط کاربری گوشی های هوشمند

برنامه Sharedr

برنامه Sharedr

اگر از صفحه به اشتراک گذاری سیستم عامل اندروید خسته شده اید، بهتر است برنامه Sharedr را بر روی گوشی خود نصب کنید. این برنامه قادر است صفحه به اشتراک گذاری این سیستم عامل را سفارشی سازی کند تا کاربران بتوانند استفاده بهتری از آن داشته باشند.

کاربران می توانند با استفاده از برنامه Sharedr، صفحه اشتراک گذاری سیستم عامل اندروید را به سلیقه خود توسط برنامه های گوناگون و مخاطبین مختلف سفارشی سازی کنند. نصب و طراحی این صفحه کمی زمان بر است اما باید توجه داشت که پس از انجام این کار، اشتراک گذاری اطلاعات بسیار سریع تر و راحت تر از قبل خواهد بود.

Sharedr یک برنامه رایگان است و تبلیغات خاصی هم در آن نمایش داده نمی شود. این برنامه را می توانید از طریق این لینک دانلود کنید.

برنامه Immersive Mode Manager

برنامه Immersive Mode Manager

این برنامه یکی از بهترین ابزارهایی است که هر گیمری در هنگام استفاده از یک دستگاه اندرویدی می تواند در اختیار داشته باشد. برنامه Immersive Mode، قابلیت آن را دارد که یک بازی یا برنامه خاص را در حالت تمام صفحه (Full-Screen) به اجرا درآورد. یکی دیگر از قابلیت های عالی این برنامه، مُد کاری Immersive Mode است که سبب می شود تمامی برنامه ها و بازی ها به صورت تمام صفحه به اجرا درآیند.

این برنامه به گونه ای طراحی شده است که در گوشی های هوشمند از هر میلی متر از نمایشگر برای نمایش مناسب برنامه ها و بازی ها استفاده کند. متاسفانه این برنامه تنها به صورت غیررایگان در دسترس قرار دارد و کاربران باید برای استفاده از آن مبلغ 1.99 دلار را پرداخت کنند.

این برنامه مفید و عالی را می توانید از طریق این لینک برای گوشی خود دانلود کنید.

برنامه MUVIZ Nav Bar Visualizer

برنامه MUVIZ Nav Bar Visualizer

این برنامه قادر است در هنگام پخش موسیقی توسط گوشی های هوشمند، جلوه های نوری زیبا و جذابی را بر روی صفحه نمایش و در نوار پیمایش یا وضعیت، به نمایش  بگذارد. این جلوه های تصویری، قابلیت آن را دارند که توسط کاربران از مکانی از صفحه نمایش به مکانی دیگر جا  به جا شوند. یکی دیگر از قابلیت های عالی این برنامه امکان سفارشی سازی و ویرایش وسیع این جلوه ها است.

کاربران می توانند علاوه بر تغییر شکل، ابعاد و رنگ، نوع نمایش این جلوه ها را هم تغییر دهند. در این برنامه قابلیت چینش خودکار این جلوه های نوری در نوار وضعیت یا در زیر نوار پیمایش نیز وجود دارد. برنامه MUVIZ Nav Bar Visualizer تقریباً با همه برنامه های پخش موسیقی سازگاری دارد و قادر است این جلوه های نوری را دقیق و با هماهنگی مناسبی ایجاد کند.

اگر به دنیای موسیقی علاقه مند هستید و همچنین از سفارشی  سازی گوشی خود لذت می برید، توصیه می کنیم در نصب این برنامه بر روی دستگاه خود تعلل نکنید. برنامه MUVIZ Nav Bar Visualizer از طریق این لینک در دسترس است.

برنامه Edge Mask

برنامه Edge Mask

اگر به نمایشگرهای خمیده موجود در گوشی های پرچمدار سامسونگ علاقه مند هستید، پیشنهاد می کنیم برنامه Edge Mask را امتحان کنید. این برنامه قادر است گوشه های نمایشگر گوشی شما را به حالت گرد و صیقلی شکل در بیاورد. قابلیتی که هم اکنون می توان در گوشی های گلکسی اس سامسونگ و همچنین بسیاری از دیگر گوشی ها به آن دسترسی داشت. در جدیدترین نسخه از این برنامه که به تازگی منتشر شده است، می توان همچون گوشی های گلکسی اس 8 و 9، یک سیستم نورپردازی را در لبه های نمایشگر ایجاد کرد.

از میان دیگر قابلیت های عالی این برنامه می توان به توانایی آن در پنهان کردن بریدگی مربوط به دوربین سلفی اشاره داشت. Edge Mask می تواند با تولید انیمیشن های جذاب یا تصاویر پس زمینه خلاقانه، حقه هایی را پیاده سازی کند تا این بریدگی از دید افراد پنهان شود.

برنامه Edge Mask دارای رابط کاربری ساده ای است و همین موضوع سبب شده است استفاده از آن نیز به سادگی صورت بگیرد. این برنامه را می توانید از طریق این لینک دانلود کنید.

برنامه Pixoff

برنامه Pixoff

Pixoff یک برنامه عالی به منظور کاهش میزان مصرف انرژی گوشی های هوشمند و در نتیجه افزایش زمان شارژدهی باتری آن ها است. این برنامه هوشمند قادر است با خاموش کردن پیکسل های بلااستفاده در نمایشگرهای AMOLED، به گوشی های هوشمند کمک کند بسیار بهینه تر از قبل به مصرف انرژی بپردازند.

در اصل باید گفت Pixoff یک برنامه پیچیده است که در انتخاب الگوی مناسب برای خاموش کردن پیکسل ها، اختیارات فراوانی را در دسترس کاربران خود می گذارد. این برنامه حتی قادر است از فیلترهای Night Light موجود در سیستم عامل اندروید نیز برای کاهش تاثیر مخرب نورهای آبی نمایشگر استفاده کند.

برنامه Pixoff با گوشی های مجهز به سیستم عامل اندروید 4.4 یا جدیدتر از آن سازگاری کامل دارد. این برنامه همچنین به صورت رایگان در دسترس علاقه مندان قرار دارد اما محتویات تبلیغاتی را برای کاربران به نمایش می گذارد. به منظور استفاده از این برنامه باید از حضور نمایشگرهای AMOLED در گوشی خود اطمینان حاصل کنید. این برنامه نیز از طریق این لینک قابل دانلود است.

برنامه Audify Notifications Read

برنامه Audify Notifications Read

معرفی این برنامه هم به توضیحات زیادی نیاز ندارد، چرا که نام آن بیان کننده قابلیت ها و ویژگی های موجود در آن است. Audify Notifications Read برنامه جذابی است که می تواند اعلان های دریافتی را به پیام  های صوتی تبدیل کند و آن را به گوش کاربران برساند. نکته قابل توجه این است که می توان از طریق راه های گوناگونی این اعلان ها را شنید. برنامه Audify Notifications Read از هدفون های بی سیم و باسیم پشتیبانی می کند و حتی قادر است از طریق اسپیکرهای داخلی موجود در گوشی های هوشمند نیز اعلان های صوتی را پخش کند.

دیگر قابلیت مهم و قابل توجه این برنامه، یک مرکز کنترل هوشمند برای اعلان های دریافتی است. این برنامه دارای یک منوی ویژه است که می توان در آن آخرین اعلان های خوانده شده را مشاهده کرد. همچنین در منوی تنظیمات این گوشی قابلیتی وجود دارد که به کاربران اجازه می دهد با یک بار لمس صفحه نمایش، خواندن اعلان ها را متوقف کنند.

Audify Notifications Read همچنین می تواند اعلان ها را بر روی یک دستگاه Chromecast متصل به خود ذخیره  کند یا حتی آن ها را از طریق اسپیکرهای بلوتوثی خودروها، به گوش کاربران برساند.

این برنامه با تمامی برنامه های قابل نصب بر روی گوشی های هوشمند سازگاری دارد و حتی می تواند محل دقیق پارک خودروی کاربران را هم به خاطر بسپارد. Audify Notifications Read یک برنامه رایگان است اما محتویات تبلیغاتی را هم به نمایش می گذارد. دسترسی به این برنامه از طریق این لینک امکان پذیر است.

برنامه Powerline

برنامه Powerline

Powerline یک برنامه ساده اما کاربردی است که قادر است با اندازه گیری فرکانس کاری CPU، آن را بر روی نوار وضعیت به نمایش بگذارد. مطمئناً این قابلیت برای گیمرها یا کسانی که توسط گوشی خود پردازش های سنگین انجام می دهند، می تواند قابل اهمیت باشد. در کنار فرکانس CPU، کاربران می توانند نشانگرهای دیگری نظیر تعداد پیامک های ناخوانده، تعداد تماس های ناموفق، فرکانس کاری پردازنده، مقدار حافظه ذخیره سازی، میزان استفاده از پردازنده و… را هم تعریف کرده و آن  را در نوار وضعیت گوشی خود به نمایش درآورند.

برنامه Powerline حتی امکان سفارشی سازی نشانگرها را هم فراهم می کند. کاربران می توانند بنا به سلیقه خود ابعاد، رنگ، میزان شفافیت و… این نشانگرها را هم تعیین نمایند. این برنامه را می توانید از طریق این لینک دانلود کنید.

برنامه CPU Temperature

برنامه CPU Temperature

با نصب برنامه CPU Temperature بر روی گوشی های هوشمند، می توان در هر زمان خیلی سریع و ساده به دمای پردازنده دسترسی پیدا کرد. این برنامه همچنین قادر است این اطلاعات را در کنار میزان استفاده از حافظه رم و همچنین مقدار شارژ باتری، در نوار وضعیت دستگاه های اندرویدی به نمایش بگذارد. کاربران نیز قادر هستند رنگ و واحدِ اطلاعات نمایش داده شده را تغییر دهند و به منظور عملکرد بهتر، تنظیمات گوناگونی را پیاده سازی کنند.

برنامه CPU Temperature از طریق این لینک در دسترس است.

سفارشی سازی تصاویر پس زمینه
بدون شک صفحه Home یکی از مهم ترین جنبه های ظاهری هر گوشی  اندرویدی است؛ چرا که این صفحه در اسمارت فون ها بیش از هر صفحه دیگری توسط کاربران مشاهده می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به این موضوع باید گفت انتخاب یک تصویر پس زمینه زیبا برای صفحه Home می تواند اهمیت فراوانی داشته باشد و به بهبود ویژگی های ظاهری هر گوشی هوشمندی کمک کند.

در حال حاضر می توان برنامه هایی را یافت که قادر هستند انبوهی از تصاویر پس زمینه زیبا و با کیفیت را به صورت یکجا در اختیار کاربران قرار دهند. علاوه بر این، بخشی از این برنامه ها دسترسی به تصاویر پس زمینه زنده و متحرک را ممکن می کنند که نمایش آن ها در صفحه Home می تواند بسیار جذاب باشد. در زیر به معرفی بهترین این برنامه ها می پردازیم.

برنامه HexShaders

برنامه HexShaders

HexShaders یک برنامه قدرتمند در زمینه تصاویر پس زمینه زنده است که به کاهش انرژی مصرفی دستگاه ها در هنگام استفاده از این تصاویر پس زمینه کمک فراوانی می کند. طبیعی  است که تصاویر پس زمینه زنده سبب شوند شارژ باتری ها نسبت به حالت عادی با سرعت بیشتری به اتمام برسد اما در برنامه HexShaders، تصاویر پس زمینه زنده به صورت هوشمندانه طراحی شده اند تا میزان مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

در برنامه HexShaders پیکسل های تشکیل دهنده تصاویر پس زمینه به صورت هشت ضلعی طراحی شده اند تا علاوه بر کاهش حجم کلی، وضوح آن ها نیز کمی کاسته شود. با وجود این، تصاویر پس زمینه این برنامه به گونه ای نمایش داده می شوند که ظاهری زیبا و جذاب داشته باشند و از مصرف بیش از اندازه انرژی نیز جلوگیری کنند.

HexShaders یک برنامه رایگان است که علاقه مندان می توانند آن را از طریق این لینک دانلود کنند.

برنامه Tapet

برنامه Tapet

Tapet برنامه ای است که می تواند به صورت خودکار تصاویر پس زمینه مختلفی را تولید کند و آن را بر روی صفحه Home از دستگاه های اندرویدی به نمایش بگذارد. کاربران پس از نصب این برنامه با هر بار مشاهده صفحه Home، تصویر پس زمینه جدیدی را مشاهده خواهند کرد. Tapet از الگوها و رنگ های مختلفی برای تولید تصاویر پس زمینه خود استفاده می کند و به همین دلیل احتمال مشاهده یک تصویر تکراری بسیار پایین است.

این برنامه دارای توابع ریاضی مختلفی است که به آن اجازه می دهد توسط اشکال و شکل های گوناگون، تصاویر بسیار متنوعی را ایجاد کند که دارای کیفیت و وضوح بسیار خوبی نیز هستند. کاربران می توانند با مراجعه به منوی تنظیمات، این اپلیکیشن را به گونه ای برنامه ریزی کنند که به جای نمایش تصاویر گوناگون، تنها یک تصویر ثابت را به نمایش بگذارد. کنترل تصاویر پس زمینه تولید شده توسط این برنامه نیز از طریق ویجت همراه آن امکان پذیر است.

این برنامه را می توانید از طریق این لینک دانلود کنید.

برنامه Muzei Live Wallpaper

برنامه Muzei Live Wallpaper

Muzei Live Wallpaper یک برنامه پس زمینه محبوب برای سیستم عامل اندروید است که همانطور که از نامش هم پیداست می تواند تصاویر پس زمینه زنده را بر روی صفحه Home به نمایش درآورد. در کنار تصاویر پس زمینه زیبا که بعضاً با الهام از اثرهای هنری شناخته شده طراحی شده اند، این برنامه قابلیت پیاده سازی افکت های مات کننده بر روی این تصاویر را هم داراست که سبب می شود آیکون ها و ویجت ها همچنان به صورت واضح قابل مشاهده باشند.

برنامه Muzei Live Wallpaper همچنین قادر است اطلاعات تکمیلی را در مورد هرکدام از تصاویر پس زمینه خود در اختیار کاربران قرار دهد. برای دسترسی به این اطلاعات کافی است دو بار پیاپی تصویر پس زمینه را لمس کنید یا برنامه Muzei را باز نمایید.

این برنامه نیز به صورت رایگان از طریق این لینک قابل دسترس است.

موارد بالا 16 ابزار قدرتمند اندروید هستند که می توانید با استفاده از آن ها بدون نیاز به روت کردن، در بخش های مختلفی از گوشی هوشمند خود تغییر و تحول ایجاد کنید.

منبع:شهرسخت افزار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *