۵ دلیل برای نخریدن خودرو در ماه آخر سال

خیلی از ما ایرانیان در ماه اسفند تازه یادمان می آید که خودرو بخریم! در سه ماهه آخر سال معمولا خرید فروش خودروها چند برابر شده و سود سرشاری روانه جیب محترم دلالان عزیز بازار خودرو می شود.

اسفندماه است و این یعنی پایان سال و نزدیک شدن به شروع سال جدید که برای هرکسی طعم و مزه ای دارد و معمولا ایرانیان که علاقه زیادی به سفر دارند، این روزها را برای مسافرت انتخاب می کنند. طبیعتا خیلی از ما ایرانیان در ماه اسفند تازه یادمان می آید که خودرو بخریم! در سه ماهه آخر سال معمولا خرید فروش خودروها چند برابر شده و سود سرشاری روانه جیب محترم دلالان عزیز بازار خودرو می شود.

اما آیا این کار منطقی است؟! با ما باشید تا ۵ دلیل برای نخریدن خودرو در اسفند ماه را مرور نماییم.

قیمت نامشخص

در این روزها، اکثر افرادی که اقدام به خرید و فروش خودرو می کنند، مصرف کننده نبوده و بیشتر نمایشگاه دار یا دلال خودرو هستند. در واقع این بزرگواران در نیمه اول سال، خودروها را خریده و کمی نگه داشته تا بتوانند در نیمه دوم سال با قیمت بالاتری به مصرف کنندگان بفروشند. اگر سری به پارکینگ های خرید و فروش خودروی تهران بزنید، خواهید دید که تا چشم کار می کند، ماشین پارک شده است؛ اما آیا همه این ماشین ها برای مصرف مناسب هستند؟

مهم ترین مشکل این خودروها، قیمت نامشخص و حتی فضایی آن هاست، البته طبیعی است، فروشنده می داند که خریداران این فصل از سال مجبور به خرید خودرو هستند و به همین دلیل با قیمت های بالایی وارد بازار می شوند. در واقع در این ایام این جمله بیشتر کار برد دارد: همینی که هست!

سابقه نشان می دهد که خریداران در این لحظات پایانی تنها به خرید یک خودرو فکر کرده تا به مسافرت رفته و پس از آن اقدام به فروش آن کنند، اما… خرید ماشین همانا و ماندن روی دست تان همان!

مشکلات فنی

فروشندگان یا دلالان خودرو، در این ایام خودروهای خود را به صفر شویی برده و سعی می کنند ظاهر آن را شبیه به یک ماشین صفر کیلومتر کنند. به همین دلیل وقتی وارد پارکینگ شده و بالای سر یک خودروی کارکرده حاضر می شوید، در همان نگاه اول عاشقش خواهید شد!

دقت کنید که در این ایام، تعمیرکاران و یا دلالان سعی می کنند مشکلات خودرو را خیلی به صورت ساده سرهم بندی کنند تا به طور موقت حل شود! پس هیچ گاه به ظاهر خودرو اعتماد نکنید.

خراب بودن شلنگ های رادیاتور، بخاری و … مشکلات فنی ساده مربوط به لوازم مصرفی نظیر لنت ترمز، صفحه کلاچ، تسمهتایم و … به راحتی می توانند هزینه زیادی روی دست شما بگذارند و یا حتی در میان مسافرت شما را زمین گیر کنند. حال ایراداتی همچون روغن سوزی، وجود مشکل در پیستون ها، خرابی پمپ بنزین و… ایراداتی است که محصولات کارکرده بیشتر با آن دست و پنجه نرم می کنند.

تجربه نشان می دهد که گروه زیادی از خریداران در ایام پایانی سال، به دنبال خرید یک خودروی ارزان قیمت و راحت همچون پژو ۲۰۶ کارکرده، ۴۰۵ کارکرده و … هستند تا پس از مسافرت بتوانند به راحتی آن را بفروشند! اما این نکته را بدانید که در صورت انتخاب غیر صحیح، این ماشین در کنار شما خواهد ماند.

رنگ شدگی یا تصادف

شاید پیش خود بگویید ما می خواهیم یک مسافرت برویم و برگردیم، دیگر این چیزها اهمیتی ندارد. شاید بد نباشد بدانید که اگر ستون های خودرو خصوصا عقب رنگ شده باشد، مراکز تعویض پلاک از به نام کردن و تعویض پلاک به اسم شما خود داری خواهند کرد، پس این موضوع آن چنان موضوع بی اهمیتی نیست.

آفتاب دیدن کف خودرو یا همان چپ شدن ماشین، ضربه خوردن شاسی ماشین و به اصطلاح پلمپ نبودن جلو و عقب خودرو، موضوعاتی است که بعدا هنگام خرید خودرو، توسط همین دلالان مطرح شده و خودرویی را که با قیمت بالایی از همان شخص خریدید، حال باید با نصف قیمت به همان عزیز دل بفروشید!

موضوع دوم این است که شما پس از مسافرت خود اگر بخواهید این خودرو را بفروشید، دیگر نمی توانید به همان قیمت خرید آن را به دست دیگری بسپارید و به ناچار ضرر زیادی روی خودرو خواهید کرد.

شاید خرید یک قلم تشخیص رنگ شدنی بدنه در این ایام فکر بدی نباشد!

لوازم جانبی خودرو

شاید پیش خود بگویید می خواهیم به سفر برویم و وجود یک جفت باند خوش صدا به همراه یک آمپلی فایر ۴ کاناله و یک ساب باکس قدرتمند عجب حالی می دهد!

بله خب، قطعا حال می دهد، اما باید بدانید که همین چند مورد می تواند شما را از دقت بر روی دیگر موضوعات مهم باز دارد! فرض کنیم جمعه صبح، به سمت پارکینگ خرید و فروش خودروی چیتگر روانه شده و در بدو ورود، ناگهان خودرویی را می بینید که درب هایش باز بوده و از درونش صدای دوپس دوپس با کیفیتی می آید! ناگهان حالی به حولی شده و دل تان می خواهد همین الان آن را بخرید.

خب، این را بدانید که نصب یک سیستم صوتی دست دوم قدرتمند، به راحتی با نزدیک به ۵۰۰ هزار تومان میسر است، اما گاهی برخی فروشندگان بی وجدان، با این کار نظرتان را جلب کرده و ایرادات ماشین را از شما پنهان می کنند.

یکی از مهم ترین شگردهای آنان این است که اگر ایرادات را گوشزد کنید، می گویند:

خب باشه، مشکلی نیست، سیستم را برمی دارم، شما این قدر کمتر بده!

در واقع، او با این جمله شما را تحریک کرده و نظرتان را برمی گرداند، در آخر هم مبلغ کمی به شما تخفیف داده و خودروی مورد نظر را با سرعت هرچه تمام تر وارد پاچه محترم شما می کند!

حتما به لاستیک زاپاس، جک و متعلقاتش توجه کنید. گذاشتن لاستیک پاره، خراب یا بلا استفاده هم دیگر شگرد این روزهای دلالان خودروست.

افت قیمت

توجه کنید که سال دارد تمام می شود و در کشور ما، خودروها بر اساس سال ساخت قیمت گذاری می شوند، در واقع شما همین الان ماشینی را می خرید که مثلا ۱۰ سال کار کرده، حتی اگر تولید ماه بهمن یا اسفند باشد؛ همین خودرو را اگر بخواهید فروردین ماه بفروشید، محصولی با ۱۱ سال کارکرد است. پس ظرف یک ماه، به راحتی مبلغی از ارزش خودروی شما کاسته خواهد شد.

اما چه کار کنیم تا خرید خوبی داشته باشیم؟

اگر در این ایام نیاز مبرمی به خودرو ندارید، از خرید آن دست کشیده و آن را به اوایل سال آینده موکول کنید، با این کار هم محصولی با قیمت بهتر خواهید خرید و هم مطمئن تر می توانید انتخاب کنید. از من بشنوید که در این ایام خرید خودروی دست دوم ریسک بالایی دارد.

حتما و حتما سعی کنید تا خودرو را از دست مصرف کننده بخرید. حضور در پارکینگ های خرید و فروش و انتخاب خودرو کار هر کسی نیست! اگر هم آشنایی داشتید که خواست خودرواش را بفروشد، باز بهتر از انتخاب و خرید از دست دلالان خودرو است!

حتما با یک مکانیک و یا صاف کار حرفه ای به خرید بروید. اگر کسی را ندارید، پس از انتخاب خودرو، مهلت تست یا نشان دادن محصول به مکانیک یا صاف کار را از فروشنده بگیرید. به هیچ وجه تعارف و رودربایستی در این قسمت نداشته باشید، پولتان اگر رفت، دیگر باز نمی گردد!

به هیچ وجه بیعانه زیادی به فروشنده ندهید. حتی اگر فروشنده گفت من به مشتری دیگری می فروشم و …

در صورت انجام معامله، خودرو را در پارکینگ های معتبر گذاشته تا فروشنده نتواند در مدت عدم حضور شما، قطعات خودرو را جا به جا کرده یا بردارد!

حتما حدود قیمت خودروی مورد نظر را از قبل تهیه کنید؛ بدانید و آگاه باشید که وجود لوازم جانبی مانند ضبط، باند و … دلیلی بر گرانی خودرو نیست. در این مواقع به فروشنده بگویید این ها را بردار و قیمتش را کم کن، عمرا این کار را نخواهد کرد.

دقت کنید که این در ایام، دلالان به شدت در صدد فروش اجناس خود هستند، گول تعریف و حرف های آنان را نخورید!

منبع: جام نیوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *