کارمند سابق اپل کدهای منبع آیفون را برملا کرد

کدهای منبع آیفون مرتبط با آی بوت چندی پیش در وب سایت gitHub لو رفت. گرچه این کدها بلافاصله از سایت گیت هاب حذف شد، اما ظرف مدت کوتاهی سر از سایت های دیگر در آورد!

نرم افزار آی بوت یکی از عناصر اصلی سیستم عامل آی او اس محسوب شده و بسیار حساس است. وب سایت تخصصی Motherboard در گزارش اخیر خود، یکی از کارآموزان سابق شرکت اپل را پشت ماجرای لو رفتن منبع آی او اس عنوان کرده است.

جالب است بدانید این کارمند کدهای بیشتری نیز در اختیار دارد که اگر روزی لو برود، باید منتظر آثار جبران ناپذیرش در آینده نزدیک باشیم.  وب سایت GitHub قبل از اینکه کدها به طور کامل دست به دست بچرخد، آنها را حذف کرد، که البته چنین اقدامی چندان مثمر ثمر واقع نشد، زیرا کدها به سرعت در فضای مجازی و سایت های دیگر پخش شد.

در گزارش وب سایت مادربورد آمده است؛ کارآموز خاطی که کدهای منبع آی او اس را سرقت کرده ابتدا این منابع برنامه نویسی را برای رفقایش، یعنی 5 تن از اعضای سایت «جامعه جیل بریک iOS‌» ارسال می کند. ظاهرا قرار نبود این کدها خارج از این گروه ۵ نفره به بیرون درز کند، اما دیری نپایید که کدها سر از سایت های مختلف حوزه تکنولوژی در آورد. این کدهای منبع آیفون اولین بار در شبکه اجتماعی ردیت مشاهده شد که البته از دید بسیاری از کاربران مخفی ماند، اما با ورود کدها به سایت گیت هاب چند روز پیش، این اتفاق رسانه ای شد و توجهات زیادی به خود جلب کرد.

یکی از ۵ رفقای کارآموز خاطی می گوید که دوستش توانسته تمام ابزارهای داخلی آی او اس را از اپل بدزدد؛ مسئله ای که با گزارش وب سایت مادربورد کاملا مطابقت دارد. مادربورد عنوان کرده که یک سری کدهای منبع iOS و نام برخی از فایل های سیستمی مهم که در وب سایت GitHub بدان اشاره ای نشده در برخی از اسکرین شات ها مشاهده شده است.

2 تن از اعضای این گروه پنج نفره اذعان کرده اند که از ترس پیگردهای قانونی متعاقب لو رفتن کدها، هیچگاه قصد انتشار کدها را نداشته و منابع را در اختیار هیچکس قرار نداده اند. جالب است بدانید کارآموز خاطی از ارائه هر گونه توضیحی به وب سایت مادربورد سر باز زده و گفته که این کار مغایر با پیمان نامه اش با اپل مبنی بر عدم افشای اطلاعات سری این شرکت است.

با اینکه یکی از کارشناسان آیفون این اتفاق را بزرگترین افشای اطلاعاتی دنیای تکنولوژی عنوان کرده اپل می گوید کدهای آی بوت خدشه ای به امنیت دستگاه هایش وارد نمی کند. از آنجا که کدهای منبع آیفون لو رفته مربوط به آی او اس 9 است، به نظر می رسد هرگونه حفره امنیتی در این نسخه از سال ها قبل برطرف شده باشد. البته نباید از این نکته غافل شد که بر اساس آمارهای اپل، میلیون ها دستگاه مبتنی بر سیستم عامل آی او اس 9 و نسخه های پایین تر در حال حاضر فعال هستند و در صورتی که هکرها متوجه هر گونه آسیب پذیری در این سیستم عامل شوند، اطلاعات بسیاری از کاربران آیفون در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

منبع: کلیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *