چگونه گرمای گوشی‌ خود را کاهش دهیم

اگر از افراد علاقه‌مند به بازی موبایل یا همان موبایل گیمر باشید حتماً می‌دانید که یک گوشی هر چقدر هم که قدرتمند و رده بالا باشد باز هم به هنگام بازی دچار افزایش دمای بنده یا به اصطلاح «داغ شدن» می‌گردد. گاهی اوقات این داغ شدن بدنه می‌تواند نگران کننده باشد ولی در این مقاله قصد داریم به شما یاد دهیم که چگونه گرمای گوشی‌ خود را کاهش دهیم.

تعداد «موبایل گیمرها» در ایران و البته سراسر جهان رو به افزایش بوده و امروزه شاهد میلیون‌ها گیمری هستیم که زمان زیادی را صرف اجرای بازی‌ها، با گوشی‌های هوشمند می‌کنند. این مسئله تا بدان جا پیش رفته است که در چند سال اخیر، ساخت گوشی‌های هوشمند مخصوص بازی نیز در دستور کار تولید کنندگان قرار گرفته است.

با این وجود یک مسئله مهم، به مشکل اصلی گیمرها و سازندگان گوشی‌های هوشمند در این زمینه مبدل شده است؛ «گرما». در این مطلب شما را با شیوه‌های خنک سازی گوشی‌های هوشمند در زمان اجرای بازی‌ها آشنا خواهیم کرد.

بسیاری از گوشی‌های هوشمند که به طور خاص برای اجرای بازی‌ها طراحی شده و در اصطلاح به آنها موبایل‌های گیمینگ نیز گفته می‌شود، دارای ساز و کارهایی خاص به منظور خنک سازی و گردش هوا در داخل دستگاه هستند.

به عنوان مثال در گوشی‌های سری ASUS ROG Phone می‌توان با استفاده از لایه‌های مسی در داخل دستگاه و ایجاد شبکه‌های گردش هوا، با اتصال به یک فن خارجی منجر به کاهش دمای داخلی می‌شوند، این مشکل را حل کرده‌اند.

چگونه گرمای گوشی‌ خود را کاهش دهیم

با این وجود امکان خرید یک موبایل گیمینگ گران قیمت برای بسیاری از کاربران ممکن نیست و آنها ترجیح می‌دهند که از گوشی‌های هوشمند فعلی خود، به عنوان ابزاری برای بازی استفاده کنند.

در این مطلب به سراغ ارائه ساده‌ترین شیوه‌های ممکن که در زمان اجرای بازی‌ها چگونه گرمای گوشی‌ خود را کاهش دهیم ، خواهیم رفت.

بازی در حین شارژ همزمان درست یا غلط؟
اجرای بازی‌ها با گوشی‌های هوشمند منجر به کاهش سریع شارژ باتری‌ می‌شود. بسیاری از گیمرها که مشغول بازی‌های آنلاین بوده و نمی‌توانند از آن دل بکنند، به صورت همزمان گوشی را به شارژر متصل کرده و مشغول بازی می‌شوند. اما به این کاربران عزیز باید گفت که «دوست عزیز در این حالت شما مرتکب یک اشتباه بزرگ شده‌اید».

مادامی که گوشی‌های موبایل به درگاه شارژر متصل هستند، بخش‌هایی از جمله مدار تغذیه و IC شارژ به طور کامل درگیر می‌شوند؛ در این حالت دمای بخش تغذیه و IC شارژر افزایش یافته و از سوی دیگر، دمای کلی باتری نیز بالا می‌رود. باتری به طور همزمان در حال دریافت و خروج جریان بوده و این مسئله منجر به استهلاک شدید باتری و مدار تغذیه خواهد شد.

چگونه گرمای گوشی‌ خود را کاهش دهیم

مضاف بر آن، در این حالت علاوه بر کاهش عمر باتری و گوشی هوشمند، شاهد بالا رفتن گرما به شکلی قابل توجه هستیم. در نتیجه به هیچ وجه در هنگام اجرای بازی، به صورت همزمان از شارژر استفاده نکنید.

البته اگر در مکانی حضور دارید که استفاده از بخش تماس و ارتباط برای شما اهمیت چندانی ندارد، می‌توانید با استفاده از حالت «هواپیما» در مصرف باتری صرفه جویی کرده و دمای گوشی خود را به شکل قابل توجهی کاهش دهید.

گوشی‌های قدیمی‌تر قادر به اجرای یک ترفند جالب خواهند بود!
بسیاری از گوشی‌های هوشمند امروزی، دارای باتری داخلی بوده و عملاً امکان باز کردن درب آنها برای کاربران ممکن نیست. با این وجود در بسیاری از مدل‌های دیگر، خصوصاً نسخه‌های قدیمی، کاربران قادر به باز کردن درب گوشی و دسترسی به باتری هستند.

در این شرایط امکان اجرای یک ترفند بسیار ساده وجود دارد. با باز کردن درب گوشی، می‌توانید یک لایه باریک و نازک از «ورق آلومینیوم» و یا «مس» را بر روی گوشی قرار داده و درب آن را ببندید.

کاهش گرمای گوشی حین بازی

بدین ترتیب شاهد جلوگیری از تمرکز حرارت در یک بخش بوده و خروج گرما نیز با بهبودهایی همراه خواهد بود. این راه حل همچنان در بسیاری از گوشی‌های مخصوص بازی و پرچمدار، از سوی سازنده انجام می‌شود.

بستن تمام برنامه‌های باز و بدون استفاده
در سیستم عامل ویندوز، مادامی که سخت‌افزارهای ما برای اجرای بازی مقداری ضعیف هستند، می‌توان با تغییر برخی از تنظیمات، تمام تمرکز قدرت پردازشی را معطوف به بازی نمود. در گوشی‌های هوشمند نیز می‌توان با هدف کاهش توان حرارتی، از راه حلی مشابه استفاده نمود.

بسیاری از گوشی‌های هوشمند نظیر محصولات شرکت Samsung دارای برنامه‌هایی به منظور بهبود وضعیت سخت افزاری هستند که حافظه کش را پاک کرده، برنامه‌های اضافی رم را بسته و در نهایت CPU و GPU را از بار پردازش‌های اضافی می‌ردهاند.

به عنوان مثال می‌توان به برنامه Device Care اشاره کرد. البته بسیاری از توسعه دهندگان با هدف کاهش حرارت گوشی‌های هوشمند، برنامه‌هایی مجزا را نیز معرفی کرده‌اند که بهتر است پیش از اجرای بازی، از آنها استفاده کنید.

کم کردن گرمای گوشی

اگر چه اپلیکیشن های متعددی برای این منظور طراحی شده‌اند، اما از بین آنها می‌توان به Cooler Master اشاره کرد. این اپلیکیشن با شناسایی برنامه‌هایی که بار سنگینی را بر دوش بخش سخت‌افزاری گوشی می‌اندازند، امکان بستن فوری آنها را نیز فراهم می‌سازد.

به جرات می‌توان گفت که عملکرد 80 درصد از اپلیکیشن های این حوزه یکسان بوده و تنها نام و ظاهر آنها با هم متفاوت است.

روش های کاهش گرمای گوشی

در نتیجه توصیه می‌کنیم که پیش از اجرای بازی‌ها تمامی برنامه‌های اضافی را بسته و با استفاده از اپلیکیشن‌هایی مشابه، بخش سخت افزاری را به طور کامل آزاد کنید. این مسئله در کاهش دمای گوشی‌های هوشمند بسیار مؤثر خواهد بود.

کاهش نور و البته کاهش اپلیکیشن‌ها!
کاهش نور صفحه نمایش به طور مستقیم منجر به کاهش دما می‌گردد. با کاهش نور نمایشگر گوشی‌های هوشمند، مصرف انرژی نیز کاهش پیدا کرده و شاهد کاهش حرارت ایجاد شده در حین اجرای بازی‌ها هستیم. پس بهتر است که نور نمایشگر را به مقدار لازم تنظیم کرده و از افزایش شدید آن بپرهیزید.

کنترل گرمای گوشی با کاهش نور

نکته مهم دیگر، حذف اپلیکیشن‌های اضافی است. توجه داشته باشید که اپلیکیشن ها پس از نصب، با توجه به مجوزهای تأیید شده از سوی شما، منابعی را به اشغال خود درخواهند آورد.

حتی در صورتی که یک اپلیکیشن هر چند ماه یک بار نیز مورد استفاده قرار گیرد، اتصال دائمی آن به شبکه اینترنت و استفاده از منابع سخت‌افزاری به منظور آمادگی به اجرا، اجتناب ناپذیر است. در نتیجه یک «اپ باز» قهار نباشید و بهتر است که تمامی اپلیکیشن های اضافی گوشی خود را حذف کنید.

حذف اپ ها جهت کاهش گرمای گوشی

استفاده از فن های خنک کننده
از آنجایی که گوشی‌های هوشمند نیز در زمره پلتفرم‌های مخصوص بازی قرار گرفته‌اند، تعجبی ندارد که تجهیزات جانبی مناسب برای بازی نیز توسط کمپانی‌های مختلف معرفی گردد. برای تهویه بهتر و خارج سازی گرما از گوشی‌های هوشمند در حین بازی، می‌توانید از فن‌هایی استفاده کنید که برای این منظور معرفی شده‌اند.

پایه‌های خنک کننده (Cooling Stand) که برای این منظور طراحی شده‌اند، در بسیاری از فروشگاه‌ها قابل تهیه است. این محصولات با یک و یا دو فن، در پشت گوشی هوشمند شما نصب شده و با گردش هوا در پشت گوشی، گرمای ساطع شده را از آن دور می‌کند. این ابزارهای کارآمد می‌توانند در خنک سازی گوشی هوشمند شما در حین بازی‌های سنگین بسیار موثر باشند.

فن های خنک کننده گوشی

استفاده از پایه‌های خنک کننده در گوشی‌هایی که از بدنه فلزی، خصوصاً در قسمت پشت بدنه استفاده می‌کنند، بسیار مناسب خواهد بود.

به هر حال این محصول در تمام متریال‌های بدنه کارآمد است. در پایان به شما موبایل گیمرها و یا کاربرانی که با گوشی‌های هوشمند خود به اجرای بازی‌های گرافیکی می‌پردازند، توصیه می‌کنیم که در صورت بالا رفتن چشمگیر حرارت، مدتی به آن استراحت داده و یا حتی برای چند دقیقه گوشی هوشمند خود را در یک بستر خنک قرار دهید.

منبع:شهرسخت افزار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *