پردازنده های 4 نانومتری Zen 4 هم در راه اند

دیشب AMD در جریان رونمایی از پردازنده‌های پرقدرت Ryzen 7000 با ریزمعماری Zen 4 و فناوری ساخت 5 نانومتری TSMC، جدیدترین نقشه راه خود برای پردازنده‌ها را هم ارائه کرد. نقشه راه جدید AMD نشان می‌دهد ریزمعماری Zen 4 بعدتر به فناوری ساخت 4 نانومتری منتقل می‌شود و پردازنده های 4 نانومتری Zen 4 هم در راه اند.

همان‌طور که می دانید ریزمعماری Zen 4 با فناوری ساخت 5 نانومتری تولید می‌شود، با این حال نقشه راه جدید AMD نشان می‌دهد در آینده نزدیک شاهد به‌کارگیری فناوری ساخت کوچک‌تر و بهتر 4 نانومتری برای تولید Zen 4 خواهیم بود.

پردازنده های 4 نانومتری Zen 4 هم در راه اند

کوچک‌تر شدن فناوری ساخت احتمالاً بدون هرگونه تغییر اساسی در طراحی هسته‌های Zen 4 خواهد بود. برای نمونه ممکن است AMD یک تراشه ساخته شده با تنها یک قطعه سیلیکونی برای پردازنده‌های موبایل طراحی کند یا حتی یک شاهد Zen 4c با افزایش تعداد هسته‌های پردازشی و کاهش فرکانس برای استفاده در محاسبات ابری باشیم.

البته هنوز این احتمال منتفی نیست که AMD از قطعه‌های سیلیکونی 4 نانومتری Zen 4 در هر دو پردازنده‌های معمولی و سازمانی استفاده کند.

پردازنده های 4 نانومتری Zen 4 هم در راه اند

آخرین بار که AMD از دو فناوری ساخت متفاوت برای تولید یک نسل واحد از ریزمعماری های خود استفاده کرد، نسل اول Zen بود. نسل اول Zen با فناوری ساخت 14 نانومتری تولید شد اما بعدتر AMD از فناوری ساخت 12 نانومتری استفاده کرد و شاهد عرضه آن تحت لوای +Zen بودیم.

با وجود همه آنچه که اشاره شد، می دانیم پردازنده‌های دسکتاپ سری Ryzen 7000 و پردازنده‌های سرور EPYC Genoa با فناوری ساخت 5 نانومتری تولید خواهند شد. بعدتر AMD پردازنده‌های Zen 4 با حافظه کش اضافی 3D Vertical Cache (3DV Cache) را عرضه خواهد کرد که در هر دو پردازنده‌های دسکتاپ و سرور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طبق همین نقشه راه تا سال 2024 ریزمعماری Zen 5 با فناوری ساخت 4 و نهایتاً 3 نانومتری عرضه می‌شود.

بد نیست اشاره کنیم پردازنده‌های دسکتاپ نسل دوازدهمی اینتل با فناوری ساخت 10 نانومتری intel 7 تولید می‌شوند. نسل بعدی یا سیزدهم نیز با فناوری ساخت 10 نانومتری تولید می‌شود.

منبع:شهرسخت افزار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *