مجوز صوت و تصویر اپلیکیشن روبیکا باطل شد

طی دو روز گذشته گزارش‌های بسیار زیادی از سوی کاربران و رسانه‌ها در خصوص جعل صفحات شخصی و حتی سازمانی روبیکا منتشر شد که نشان می‌داد این اپلیکیشن بدون اجازه از کاربران حقیقی و حقوقی ایرانی، برایشان در شبکه اجتماعی خود، صفحه ایجاد کرده است. در پی این اتفاق و ادامه روند مدوام تخلفات روبیکا، مجوز صوت و تصویر اپلیکیشن روبیکا باطل شد.

روبیکا که به یکی از گسترده‌ترین پلتفرم‌های جامع موبایل ایرانی تبدیل شده این روزها شرایط بسیار خاص و عجیبی را از حیث مدیریت عملکردی ایجاد و دنبال می‌کند. تا به امروز در حوزه‌های مختلف گزارش‌هایی در خصوص تخلفات گسترده این سوپراپلیکیشن منتشر شده که نشان می‌دهد مدیران و سیاست‌گذاران این اپ، هیچ حد و مرزی برای حقوق و فعالیت‌های خود نمی‌شناسند.

در ادامه این روند عجیب نقض قوانین که این روزها نقض حریم خصوصی کاربران نیز با ساخت صفحات مجازی به نام افراد، شخصیت‌ها و حتی شرکت‌ها و رسانه‌ها نیز به آن اضافه شده بود، گزارش‌هایی از ارسال پیام از سوی روبیکا به نمایندگی از کاربران، به کاربران دیگر نیز مشاهده می‌شود که حقیقتاً در هیچ شبکه داخلی و خارجی نمونه ندارد.

با تداوم این گزارش‌ها به نظر بالاخره سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضاى مجازى (ساترا) نسبت به این اتفاقات واکنش نشان دادعلی سعد، معاون کاربران و تنظیم گری اجتماعی ساترا در یک رشته توییت، خبر داد که این سازمان مجوز صوت و تصویر روبیکا را به دلیل تخلفات گسترده، باطل کرده است. یکی از دلایل این تصمیم از زبان سعد، نقض پیوسته حقوق کاربران اعلام شده است.

سعد در گزارش توییتری خود اعلام نموده که توضیحات ارائه شده از سوی روبیکا در پی ساخت صفحه برای کاربران حقیقی و حقوقی و کپی کردن پست‌های منتشر شده آنها در شبکههای مجازی دیگر در روبیکا، قانع کننده نبوده است.

مجوز صوت و تصویر اپلیکیشن روبیکا باطل شد

سعد در توییتر خود نوشت که این سازمان به صورت مرتب از بهمن ماه ۹۹ پیگیر پرونده تضییع حقوق کاربران در روبیکا بوده است و تا کنون با طیف وسیعی از تخلفات این پیام رسان داخلی مواجه شده است.

طبق گفته او تخلفات روبیکا شامل ، تخلفات ترافیکی و درآمدهای غیرقانونی، فعالیت بدون مجوز، نقض قوانین رقابت بوده است، اما به نظر می‌رسد گزارش‌های اخیر در خصوص استفاده غیر مجاز از اطلاعات شخصی کاربران در نهایت منجر به اقدام جدی ساترا در مقابل روبیکا شده است.

طبق اعلام معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی سازمان  تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر، ساترا با ابطال مجوز سرویس صوت و تصویر سوپراپلیکیشن روبیکا و منع پخش تبلیغات بازرگانی آن در رسانه ملی، اقدامات اولیه را انجام داده است.

طبق گفته سعد همچنین این سازمان در مورد تخلفات ترافیکی این سوپر اپلیکیشن نیز با نامه‌نگاری با وزارت ارتباطات و طرح شکایت در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، پرونده احقاق حقوق کاربران را پیگیری کرده که منجر به حذف محاسبه غیرقانونی پهنای باند در آن شد.

ساترا در بهمن ماه گذشته نیز در پی تخلفات ترافیک اینترنت کاربران توسط روبیکا به همراه نماوا و فیلیمو، اعلام کرده بود که شکایت کاربران را به کمیته تخلفات این سازمان ارجاع داده است.

همین شکایت موجب شد تا کمیسیون اصل نود مجلس در فروردین ماه ۱۴۰۰ به شکایت واصله درخصوص تخلف ‏اپراتورهای همراه در محاسبه هزینه ترافیک بین‌الملل برای محتوای داخلی رسیدگی کرد و به وزارت ارتباطات ۱۰ روز فرصت دادند تا گزارش میزان تخلفات صورت گرفته و نحوه جبران خسارت به مردم را تهیه و به مجلس اعلام کند.

طبق گفته معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا، این سازمان تخلفات روبیکا را تا اصلاح نهایی و فعالیت قانونمند آن پیگیری خواهد کرد.

منبع:شهرسخت افزار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *