متر هوشمند نابینایان

یکی از مشکلات افراد نابینا یا دارای مشکلات بینایی، تخمین زدن فاصله‌ها و نیز اندازه‌گیری وسایل مختلف است. این افراد بسیاری اوقات برای دکوراسیون خانه خود هم با مشکل مواجه می‌شوند چون فاصله اشیا را آن طور که می‌خواهند نمی‌توانند تنظیم کنند. در همین راستا دانشجویان دانشکده تکنولوژی کوئینزلند متر هوشمند نابینایان با نام ماکارون (Macaron) را طراحی کرده‌اند.

به گزارش کالاسودا به نقل از ایران آنلاین، این متر هوشمند بسیار مورد توجه قرار گرفت و حتی موفق شد جایزه 2هزار و 570دلاری جیمز دیسون (James Dyson) استرالیا را از آن خود کند.اما ایده این متر هوشمند ویژه نابینایان از کجا به ذهن این دانشجویان خطور کرد؟

این متر برای په افرادی قابل استفاده است ؟

در پاسخ باید گفت یکی از اعضای این تیم دانشجویی، مشکل کم بینایی داشت و این دانشجویان به‌دنبال تلاش برای رفع مشکل وی، این متر را طراحی کردند هرچند این متر برای همه افراد قابل استفاده است. ماکارون ظاهری شیک، کوچک و گرد دارد و با بلوتوث و همچنین یک اپلیکیشن تلفن همراه کار می‌کند. این متر تنها با فشار یک دکمه باز می‌شود و با فشار همان دکمه هم بسته می‌شود و همچنین دارای کلیپسی ویژه است که به دیوار یا هر وسیله دیگری می‌چسبد.

مشخصات متر هوشمند نابینایان

این متر یک صفحه نمایشگر دارد و تنها کافی است نابینا نام وسیله را برای اندازه‌گیری بر زبان بیاورد یا اینکه یک فاصله مشخص به‌عنوان مثال از پنجره تا در ورودی را مشخص کند. اپلیکیشن تلفن همراه این فاصله یا وسیله را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و این میزان را به‌صورت صوتی برای کاربر اعلام می‌کند. این اندازه‌گیری‌ها همچنین روی گوشی کاربر ذخیره می‌شود و در صورت دلخواه نیز کاربر می‌تواند آنها را پاک کند. این متر هوشمند پس از موفقیت در استرالیا قرار است برای کسب جایزه بین‌المللی 38 هزار دلاری جیمز دیسون نیز با دیگر طرح‌های نوآورانه به رقابت بپردازد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *