مارک زاکربرگ در جستجوی فرازمینی ها

مارک زاکربرگ در جستجوی فرازمینی ها است. این موضوعی است که می‌تواند برای علاقه مندان به فرازمینی ها جذاب باشد.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک به منظور پیشبرد طرح خود از سیستم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تلسکوپ فضایی «پارک رادیو» در کشور استرالیا کمک می‌گیرد.

جالب است بدانید، مارک زاکربرگ بنیانگذار و مدیر عامل شبکه اجتماعی مشهور فیس‌بوک، طرح خلاقانه‌ای را با نام «شنیدن موفقیت» راه‌اندازی کرده است، و مطابق اطلاعات منتشره، می‌کوشد نشانه‌هایی از موجودات ناشناخته آسمانی پیدا کند و صداهای آنها را بشنود.

بر اساس این طرح، مدیرعامل فیس‌بوک به منظور پیشبرد طرح خود از سیستم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تلسکوپ فضایی «پارک رادیو» در کشور استرالیا کمک می‌گیرد.

البته این پروژه چندان جدید نیست و پروژه شنیدن صداهای آسمانی به کمک «تلسکوپ پارک» طی یک سال و نیم گذشته به نوعی دنبال شده بود. اما  به دلیل بروز برخی محدودیت‌ها تنها یک نمونه کوچک از ستاره‌ها در فاصله نسبتا کم از کره زمین مورد تحلیل قرار گرفت.

بخش مهم ماجرا این است که سیستم سخت‌افزاری جدید این فرصت را برای «مارک زاکربرگ» فراهم می‌کند تا هر ثانیه بیش از ۱۳۰ گیگابایت اطلاعات و داده‌های به دست آمده از عمق فضا را مورد تحلیل قرار دهد.

این پروژه که طرح اولیه آن از سوی «استیون هاوکینگ» فیزیکدان مشهور قرن مطرح شده بود، تلاش‌های جدیدی را در راستای بررسی میلیون‌ها ستاره راه شیری با احتمال حضور موجودات ناشناخته آغاز می‌کند.سیگنال‌های دریافت شده به کمک فناوری‌هایی فرازمینی مورد تحلیل قرار می‌گیرند.

این پروژه اطلاعات حاصل از ۱۵۰۰ ساعت تحلیل دقیق «تلسکوپ پارک» در سال ۲۰۱۸ را در اختیار می‌گیرد که بر اساس آن در مجموع ۱۰۰ پتابایت داده جمع‌آوری می‌شود که این حجم معادل ۵ میلیون فیلم سینمایی با کیفیت اچ‌دی است. اگر از خواندن این اطلاعات شگف زده شده اید بد نیست بدانید که این تازه اول راه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *