فناوری AMD EXPO برای اورکلاک حافظه‌ رم DDR5

AMD در جریان معرفی پردازنده‌های Ryzen 7000 خود به صورت رسمی از فناوری AMD EXPO برای اورکلاک حافظه‌ رم DDR5 رونمایی کرد. از این فناوری به عنوان رقیب Intel XMP 3.0 یاد می‌شود که عملکرد سیستم را تا 11 درصد بهبود می‌بخشد.

فناوری Extended Profiles for Overclocking یا همان EXPO یک فناوری جایگزین برای Intel XMP 3.0 است که حافظه رم DDR5 را تنها با یک کلیک برای پلتفرم AM5 و پردازنده‌های Ryzen 7000 فعال می‌کند.

فناوری AMD EXPO برای اورکلاک حافظه‌ رم DDR5

گیمرهایی که از این فناوری استفاده می‌کنند باید تا 11 درصد عملکرد بهتر در وضوح 1080p را شاهد بوده و تاخیر کمتر از 63 نانوثانیه را تجربه کنند. AMD اعلام کرده مجوز استفاده از این فناوری را برای سازندگان سخت‌افزار رایگان کند.

فناوری AMD EXPO برای اورکلاک حافظه‌ رم DDR5

در جریان این رویداد تیم قرمز 15 کیت DDR5 با سرعت 6400 MT/s شامل کیت های حافظه ADATA، Corsair، Geil، G.Skill و Kingston را معرفی کرده که از این فناوری پشتیبانی می‌کنند. انتظار می‌رود سازندگان حافظه اولین کیت‌های حافظه رم DDR5 با پشتیبانی از فناوری EXPO را در آینده‌ای نزدیک معرفی کنند.

دو شرکت AMD و اینتل ازطریق فناوری‌های یادشده، استفاده‌ی سریع و آسان از فرکانس بهینه‌ی حافظه و ولتاژ و تایمینگ مناسب را تسهیل می‌کنند تا عملکرد پلتفرم با حافظه‌ی DDR5 بهبود یابد. AMD علامت تجاری AMD EXPO را در فوریه 2022 ثبت کرد.

به نظر می‌رسد که این فناوری فقط در مورد رم DDR5 صدق می‌کند، اما با همه انواع آن از جمله RDIMM، SO-DIMM و UDIMM کار می‌کند، به این معنی که EXPO روزی در لپ‌تاپ‌های مبتنی بر AMD آینده در دسترس خواهد بود.

افزودن فناوری AMD EXPO ترفندی بسیار ضروری برای ترغیب مشتریان به هزینه بیشتر برای تهیه رم DDR5 در هنگام عرضه پردازنده‌های جدید Ryzen 7000 در اواخر سال جاری است.

منبع:شهرسخت افزار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *