عرضه درایور جدید گرافیک گوشی سامسونگ

گوشی‌های هوشمند و تراشه‌های مورد استفاده از آنها را بیشتر به عنوان ابزارهایی با حالت‌های بدون تغییر می‌شناسیم؛ در واقع به جز اندروید دیگری بخشی وجود نداشته که از سوی کاربر نیاز به بروزرسانی نرم‌افزاری داشته باشد. اما به نظر این جریان در حال تغییر است و اولین عرضه درایور جدید گرافیک برای تراشه‌های موبایل عرضه خواهد شد.

ما در یک رایانه رومیزی به صورت معمول می‌توانیم همه بخش‌ها را هم از لحاظ سخت‌افزاری و هم از لحاظ نرم‌افزاری، بروزرسانی کنیم. این ویژگی به دلیل ذات باز بودن و قابل تغییر بودن رایانه‌های رومیزی است ولی در دنیای موبایل با ساختاری کاملاً بالعکس روبرو هستیم. به دلیل عدم دسترسی به درون دستگاه، عملاً امکان بروزرسانی و یا تغییر قطعات از سوی کاربر وجود ندارد و تنها بخشی که از سوی شرکت‌ها برای بروزرسانی نرم‌افزاری در نظر گرفته می‌شد، بخش سیستم‌عامل در وهله‌ اول و پس از آن، بخش‌های سخت‌افزاری به صورت رفع باگ بوده‌اند.

در واقع بخش‌های مهمی مانند چیپست، گرافیک، صوت و … شاید تنها در موارد بسیار ضروری و آن هم به صورت بسیار محدود و منحصر به فرد، توسط شرکت سازنده، بروزرسانی‌ها و یا وصله‌های پایداری و … را دریافت می‌کرده‌اند.

اما این اوضاع به زودی دستخوش تغییر خواهد شد. شرکت کوالکام در رویداد اخیر Snapdragon Summit خود به صورت رسمی اعلام کرد که تراشه‌های آتی شرکت (که Snapdragon 865 و Snapdragon 765 از آنها هستند) قابلیت بروزرسانی در بخش گرافیک با ارائه درایورهای جدید را خواهند داشت.

عرضه درایور جدید گرافیک

این بدان معناست که به مانند انویدیا و AMD، می‌توان این انتظار را داشت که کوالکام نیز شرایط بروزرسانی درایور گرافیک تراشه‌های پردازشی خود را فراهم کند.

در ادامه شرکت گوگل امروز به صورت رسمی ابزار جدید خود مرتبط با این موضوع را با نام Android GPU Inspector رسماً معرفی کرد که به توسعه‌دهندگان اجازه خواهد داد تا بتوانند تنظیمات و بهبودهای مد نظر خود برای اجرای بازی در سیستم‌عامل اندروید را با اختیارات بسیار گسترده‌تری تنظیم کنند.

این بدان معناست که شرکت تولیدکننده گوشی هوشمند و یا توسعه‌دهندگان بازی (البته به صورت خاص) می‌توانند بروزرسانی‌های مد نظر خود که تحت نظارت کوالکام و گوگل تهیه شده را برای دانلود کاربران به صورت OTA، در فروشگاه Google Play Store قرار دهند.

خبر خوب دیگر در این مورد آن است که ابزار Android GPU Inspector قابلیت پشتیبانی از هر دو گروه بزرگ گرافیک‌های Adreno کوالکام و Mali شرکت ARM را دارد و شرکت‌های تولیدکننده تراشه در هر دو سطح قابلیت عرضه بزورسانی‌های OTA خود را به صورت تئوری خواهند داشت.

عرضه درایور جدید گرافیک برخی گوشی های سامسونگ و گوگل

در ادامه شرکت گوگل اعلام کرده که اولین موج از گوشی‌هایی که می‌توانند این بروزرسانی‌های را دریافت کنند شامل دو گوشی گوگل Pixel 4 و Pixel 4 XL و همچنین گلکسی نوت 10 پلاس و گلکسی اس 10 سامسونگ می‌شوند. اتفاق بسیار جذاب دیگر این است که در گروه محصولات سامسونگ، هر دو نسخه Exynos و Snapdragon، بروزرسانی‌های جدید را دریافت خواهند کرد و در ادامه قرار است تا سامسونگ گوشی‌های بیشتری را نیز به این لیست بیفزاید.

بنابر اعلام کوالکام، بروزرسانی جدید می‌تواند تا 40 درصد، محدودیت‌های اعمالی بر GPU را کاهش دهند که نتیجه آن افزایش قابل توجه نرخ فریم‌دهی در اجرای محتوای گرافیکی و بهبود مصرف باتری دستگاه خواهد بود.

همچنین کوالکام و گوگل در حال حاضر همکاری را با چندین استودیو بازی‌سازی شامل Gameloft و Blizzard Entertainment ترتیب داده‌اند تا بتوان اولین مجموعه بروزرسانی درایور گرافیک در سال جاری، عرضه کنند.

منبع:شهرسخت افزار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *