ساخت دیسک نوری با ظرفیت 700 ترابایت

با معرفی دیسک‌های بلو-ری، بسیاری باور نمی‌کردند بتوان چندین گیگابایت اطلاعات را بر روی یک دیسک نوری ذخیره کرد. اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی امکان ساخت دیسک نوری با ظرفیت 700 ترابایت، آن هم بر روی یک دیسک نوری امکان‌پذیر شد.

گروهی از محققان در یک پروژه مشترک بین دانشگاه علوم و فناوری شانگهای (USST)، دانشگاه RMIT و دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) در یک همکاری مشترک توانستند مکانیزمی را ابداع کنند که تراکم دیتای رسانه اپتیکال یا همان ظرفیت دیسک نوری را بهبود می‌بخشد.

محققان موفق شدند اطلاعات معادل 28 هزار دیسک بلوری 25 گیگابایتی را درون یک دیسک نوری 12 سانتی‌متری جای دهند. آنها توانستند یک دیسک نوری با ظرفیتی حدود 700 ترابایت بسازند.

تحقیقات این محققان در قالب بخشی از یک پروژه بزرگ‌تر برای یافتن روش‌های کارآمد ذخیره‌سازی اطلاعات است. این روش‌ها برای ذخیره‌سازی بیشتر داده کاربرد دارد. همچنین یافتن روش‌های کارآمد ذخیره‌سازی اطلاعات موجب کاهش تولید دی‌اکسیدکربن دیتاسنترها و عدم وابستگی آنها به دیسک‌های مغناطیسی است.

ساخت دیسک نوری با ظرفیت 700 ترابایت

در مقاله‌ای که در مجله Science Advances منتشر شده؛ محققان، ذخیره‌سازی اطلاعات توسط لیزر را بهترین گزینه برای پاسخگویی به‌نیاز روزافزون ذخیره اطلاعات می‌دانند.

البته ماهیت پراكندگی نور بر اندازه بیت‌های اطلاعاتی تاثیرگذار است. این امر به‌نوبه خود ظرفیت ذخیره‌سازی دیسک‌های نوری را محدود کرده بود. پس محققان برای حل این مشکل دست به‌کار شده و یک ماده نانوکامپوزیتی جدید را برای دست یافتن به ظرفیت‌های بالاتر ذخیره‌سازی ابداع کردند. این ماده نانوکامپوزیتی جدید ترکیبی از پوسته‌های اکسید گرافن و نانوذرات تبدیل شده (UCNP) است.

برای نوشتن اطلاعات بر روی این دیسک‌ها از یک فناوری ارزان‌قیمت موسوم به لیزر موج پیوسته (CW Laser) استفاده می‌شود. این فناوری در مقایسه با روش‌های قدیمی نوشتن اطلاعات برروی دیسک (که توسط لیزرهای پالسی گران‌قیمت و حجیم انجام می‌شد) ارزان‌تر است.

همچنین محققان بر این باورند این فناوری برای تجاری شدن نیازمند بهینه‌سازی بیشتر است. نتایج این تحقیقات راه‌حل‌های جدیدی برای حل معضل ذخیره‌سازی داده‌ها پیش روی محققان قرار می‌دهد. این فناوری با پتانسیل بالایی که دارد برای تولید انبوه دیسک‌های نوری مناسب است.

منبع:شهرسخت افزار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *