بلندترین ساختمان های ایران کدامند؟

ایران کشوری در حال توسعه بوده و تعداد آسمان خراش های آن روزبه‌روز در حال افزایش است. در این مطلب به معرفی 5 مورد از بلندترین ساختمان های ایران پرداخته ایم.

ایران در حال حاضر، کشوری در حال توسعه محسوب می شود. با اینکه تا همین چند دهه گذشته ساختمان ها و آسمان خراش های انگشت شماری در ایران وجود داشت، هم اکنون روزبه‌روز به تعداد ساختمان های مرتفع در شهرهای مختلف افزوده می شود. در ادامه همراه کلیک باشید تا با 5 مورد از بلندترین ساختمان های ایران آشنا شوید.

1- برج میلاد تهران

برج میلاد تهران

برج میلاد که به نوعی به نماد شهر تهران نیز شهرت یافته، ارتفاعی معادل 435 متر دارد. این ساختمان بلندترین برج ایران، ششمین برج بلند مخابراتی جهان و نوزدهمین سازه مرتفع جهان به شمار می رود. این برج علاوه بر آن که به سبب برگزاری برنامه های فرهنگی در آن به یکی از جاذبه های گردشگری تهران تبدیل شده، کاربری های دیگری از جمله هواشناسی، کنترل ترافیک و ایجاد و گسترش دسترسی به شبکه بی سیم نیز دارد. این برج میان تپه ای با مساحت حدود 62 هکتار بنا شده است.

2- برج بین المللی تهران

برج بین المللی تهران

برج بین المللی تهران یکی دیگر از بلندترین ساختمان های ایران بوده که ارتفاعی معادل 162 متر دارد. این برج 56 طبقه داشته و بلندترین برج مسکونی ایران محسوب می شود. این ساختمان بسیار مرتفع که زیربنایی 220 هزار متری دارد، 572 واحد مسکونی را شامل می شود. طراحان و سازندگان این برج عظیم معتقدند که این ساختمان می تواند زلزله هایی با شدت 10 ریشتر را نیز تاب بیاورد!

3- مرکز تجارت جهانی تبریز

مرکز تجارت جهانی تبریز

مرکز تجارت جهانی تبریز یکی دیگر از بلندترین ساختمان های ایران بوده که دارای 37 طبقه و ارتفاعی معادل 152 متر است. برج مرکز تجارت جهانی تبریز علاوه بر بخش اداری، شعب بانک ها و دفاتر شرکت های داخلی و خارجی، دارای سالن برگزاری همایش ‌های تجاری، استودیو پخش برنامه ‌های زنده تلویزیونی و رستوران گردان است. پارکینگ این مجموعه نیز در 5 طبقه، گنجایش 3500 دستگاه خودرو را دارد.

4- برج الماس قو خاورمیانه

برج الماس قو خاورمیانه

برج الماس قو خاورمیانه در اصل پروژه ای مدرن و جنجالی واقع در سلمان شهر در استان مازندران است. این مجتمع سه برج داشته که دو مورد از آن ها تجاری – مسکونی (21 طبقه ای) بوده و سومین برج هتل مجللی دارای 38 طبقه است که 150 متر نیز ارتفاع دارد. برای اجرای هر مرحله از این پروژه عظیم – از مطالعات مقدماتی گرفته تا مراحل پایانی و تکمیلی – از شرکت‌های بین‌ المللی و مطرح کمک گرفته شده است. به طور مثال، نورپردازی برج‌ ها را شرکت فرانسوی SSF انجام داده است.

5- مجتمع تجاری پاژ مشهد

مجتمع تجاری پاژ مشهد

مجتمع تجاری پاژ در مشهد یکی دیگر از بلندترین ساختمان های ایران بوده که حدود 130 هزار متر زیربنا دارد. این مجتمع در 5 بلوک به بهره برداری رسیده که هرکدام بین 6 تا 25 طبقه داشته و کاربری های متنوعی را شامل می شود. از ویژگی های این مجتمع می توان به وجود واحدهای تجاری در کنار واحدهای اداری، ایجاد صندوق امانات، دفاتر مهندسین، شرکت ها و موسسات حقوقی، مالی، کارگزاری بورس و حسابرسی، هایپرمارکت، تالارها و رستوران های متنوع اشاره کرد.

منبع:کلیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *