اپلیکیشن های فیلترگذاری بر روی سلفی

اگر شما هم جزء آن دست از کاربران هستید که از اپلیکیشن های فیلترگذاری بر روی سلفی استفاده می‌کنند، بهتر است مراقب باشید؛ اخیراً گوگل دو اپلیکیشن محبوب با بیش از 1.5 میلیون بار دانلود را از فروشگاه Play Store پاک کرده است.

پژوهشگران کمپانی امنیتی Wandera دو اپلیکیشن حاوی Adware را بر روی فروشگاه Play Store گوگل شناسایی می‌کنند که روی هم رفته بیش از 1.5 میلیون بار دانلود شده‌اند. این دو اپلیکیشن Sun Pro Beauty Camera و Funny Sweet Beauty Selfie Camera نام دارند که اولی بیش از 1 میلیون بار و دومی بیش از نیم میلیون بار دانلود شده است.

اپلیکیشن های فیلترگذاری بر روی سلفی

دو اپلیکیشن Sun Pro Beauty Camera و Funny Sweet Beauty Selfie Camera حاوی Adware بوده‌اند که نه تنها باعث نمایش تبلیغات آزار دهنده می‌شوند، بلکه منجر به کُند شدن گوشی، خالی شدن سریع‌تر باتری و در پاره‌ای موارد آلوده شدن گوشی به بدافزارهای دیگر می‌شوند.

به وضوح سازندگان اپلیکیشن های یاد شده از این طریق پول به جیب می‌زده اند. Wandera می گوید رفتار این اپلیکیشن ها بسیار پیچیده تر از Adware های رایج است.

هنگامی که کاربر قصد نصب Sun Pro Beauty Camera و Funny Sweet Beauty Selfie Camera را داشته، آنها خواستار اعطای مجوزهای غیر ضروری چون امکان ضبط صدا بدون تأیید کاربر، اجرای خودکار اپلیکیشن پس از راه اندازی گوشی و نمایش محتوا به صورت هم پوشانی بر روی اپلیکیشن های دیگر می‌شوند که غیر معمول است.

جالب اینکه کمپانی امنیتی Wandera می‌گوید کارکرد این اپلیکیشن ها مشابه 85 اپلیکیشن پیشین حذف شده از فروشگاه Play Store است که تبلیغات نمایش داده شده توسط آنها به آسانی بسته نمی‌شوند.

اخیراً نیز مشخص شد اپلیکیشن بسیار محبوب CamScanner با بیش از 100 میلیون کاربر، به بدافزار آلوده بوده است. ظاهراً دیگر توصیه به نصب اپلیکیشن ها از منابع رسمی کارساز نیست و باید به دنبال راه‌های تازه‌ای برای شناسایی اپلیکیشن های آلوده بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *