اسکن کد QR و بارکد با استفاده از گوگل لنز

اسکن کد QR و بارکد با استفاده از گوگل لنز


آیا تا به حال در موقعیتی قرار گرفته اید که مجبور باشید یک کد QR را اسکن کنید ولی برنامه مخصوص به آن را در تلفن همراه خود نداشته باشید؟

دانلود چنین برنامه هایی اصلا سخت نیست ولی سوال اصلی این است که آیا ما برای این کار نیاز به یکی برنامه مجزا داریم؟پاسخ این سوال شما منفی است.

کاربردهای گوگل لنز

در واقع شما با استفاده از دستیار صوتی گوگل نه تنها می تواند کد QR را اسکن کند بلکه می تواند بارکد های مختلف را هم به خوبی بررسی کند. تنها کاری که لازم است این بوده که دستیار صوتی گوگل را فرا بخوانید و با کلیک بر روی آیکن گوگل لنز در قسمت پایین سمت راست از آن استفاده کنید.

بعد شما دوربین را روی کد QR مورد نظر برده و گوگل لنز به راحتی آن را تشخیص می دهد. بعد از این کار لینک موردنظر در بخش پایین دوربین نمایان می شود.

برای اسکن بارکد هم شما می توانید از همین روش استفاده کنید و از این طریق از لینک و محصول موردنظر مطلع شوید.

اگر بخواهید عکس موردنظر را ذخیره کنید تا بعدا به صورت مفصل به بررسی آن بپردازید می توانید از کد عکس بگیرید و سپس از طریق برنامه عکس گوگل آن را بررسی کنید.

اسکن QR با استفاده از گوگل لنز

توضیحاتی در مورد کد QR

کد QR یک رمزینه ماتریسی است که می‌توان آن را با پوینده‌های QR، تلفن همراه دوربین‌دار و تلفن هوشمند بازخوانی کرد. این بارکُد دربردارنده چیدمانی از نقطه‌های مربع‌شکل ِ سیاه‌رنگ بر روی زمینه سفید است. داده نهفته می‌تواند نوشته، نشانی وب، پیامک، شماره تلفن، اطلاعات کارت ویزیت یا داده دیگری باشد.

این رمز توسط یکی از شرکت‌های زیرمجموعه صنایع خودروسازی تویوتا ژاپن به نام کابوشیکی-گایشا دنسو در سال ۱۹۹۴ میلادی اختراع و مورد استفاده قرار گرفت. نیاز به نوعی رمز که درونمایه آن با شتاب زیاد رمزگشایی شود، انگیزه اصلی این شرکت برای سرمایه‌گذاری در تحقیق و اختراع و توسعه این نوع رمز بوده‌است. در حال حاضر استفاده از این نوع رمز در ژاپن بسیار فراگیر است و بیشترین کاربرد را میان رمزهای میله‌ای دوبُعدی دارد. پس از آنکه کشورهای انگلیسی زبان از سال ۱۹۹۷ شروع به استفاده از این نوع رمز کردند نام “QR” کوتاه شده “Quick Response” یه معنی را برای آن انتخاب نمودند و به همین نام در سازمان‌های بین‌المللی آن را به ثبت رساندند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *