تلگرام ایکس غیر قابل فیلتر است

تلگرام ایکس (Telegram X) نسخه‌ای جدید با ویژگی‌های نسبتا متفاوت از پیام رسان تلگرام است. اما آیا تلگرام ایکس غیر قابل فیلتر است و همان پیام رسانی است که پاول دوروف وعده غیر قابل فیلتر بودنش را به کاربران داد؟

اپلیکیشن پیام رسان تلگرام از محبوبیت بسیار بالایی در میان کاربران برخوردار است و در ایران نیز به پیام رسان اصلی بیشتر مردم تبدیل شده است. مدتی پیش یک نسخه جدید از این پیام رسان با نام تلگرام ایکس معرفی و ارائه شد که رابط کاربری متفاوت و روان‌تر و سرعت بالاتری دارد. سرعت بالاتر و رابط کاربری بهینه‌تر از مهم‌ترین مزایای این اپلیکیشن در مقابل تلگرام معمولی است، اما سوالی که در زمان معرفی تلگرام X پیش آمد، این بود که چرا این ویژگی‌های نه چندان بزرگ در قالب همان نسخه عادی تلگرام گنجانده نشده و دلیل معرفی یک اپلیکیشن جداگانه چه بوده است؟

اهداف مهم پاول دوروف برای تلگرام ایکس

از همان ابتدای معرفی تلگرام ایکس، گفته می‌شد که این اپلیکیشن یک پروژه امتحانی از تلگرام است و پاول دوروف برنامه‌های مهم‌تری برای آن دارد. مدیر تلگرام از مدت‌ها پیش وعده داده بود که می‌خواهد تلگرام را با استفاده از فناوری بلاک چین (Blockchain) غیر قابل فیلتر کند. پلتفرمی که پاول دوروف در صدد توسعه‌ی آن است TON یا شبکه باز تلگرام (Telegram Open Network) نام دارد و اکنون گفته می‌شود این پلتفرم و این ویژگی غیر قابل فیلتر شدن تنها در نسخه تلگرام ایکس فعال خواهد شد.

بلاک چین در واقع یک پایگاه داده توزیع شده از اسناد و تراکنش‌های دیجیتالی است که توسط اجزای تشکیل دهنده شبکه به صورت اشتراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این معنی که دیگر خبری از یک پایگاه داده منحصربه‌فرد و متمرکز شده نیست و می‌توان گفت اطلاعات شبکه در اختیار تک تک کاربران قرار می‌گیرد. به همین دلیل در صورت راه‌اندازی بستر تلگرام بر پایه بلاک چین، با قطع ارتباط بین کاربر و سرور، این اپلیکیشن از کار نمی‌افتد.

تلگرام ایکس غیر قابل فیلتر

[rt_quote name=”” position=”” style=”style-1″ link=”/اپلیکیشن-telegram-x-طور-رسمی-معرفی-شد/” link_title=”اپلیکیشن Telegram X به طور رسمی معرفی شد” id=”” class=””]همچنین بخوانید:[/rt_quote]

بسیاری از کارشناسان می‌گویند که تلگرام X ابزار استفاده از TON خواهد بود و با انتشار یک به‌روزرسانی، بستر شبکه باز تلگرام و غیر قابل فیلتر شدن بر روی آن پیاده سازی می‌شود. این در حالی است که دولت روسیه از مدتی پیش در تلاش است تا تلگرام را فیلتر کند، اما پاول دوروف با انتشار یک آپدیت جدید برای کاربران روسی توانسته فیلترینگ را در این کشور دور بزند. حالا بعید نیست با توجه به قطعی شدن فیلترینگ تلگرام در ایران، به زودی این آپدیت برای کاربران کشور ما نیز ارائه شود.

[rt_quote name=”” position=”” style=”style-1″ link=”/تلگرام-x-با-تلگرام-اصلی-چه-تفاوتی-دارد؟/” link_title=”تلگرام X با تلگرام اصلی چه تفاوتی دارد؟” id=”” class=””]همچنین بخوانید:[/rt_quote]

در نهایت فعلا باید منتظر بمانیم و ببینیم سرنوشت تلگرام در ایران چه می‌شود؟ آیا تلگرام ایکس غیر قابل فیلتر است و مدیر تلگرام تمام برنامه‌های خود را بر روی آن پیاده می‌کند یا مسئولان ایرانی می‌توانند کاری که فعلا دولت روسیه نتوانسته را انجام دهند و پاول دوروف و تلگرام را شکست دهند؟

منبع: گجت نیوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *