در صفحه سوالات متداول ما به سوالاتی که برای مشتریان گرامی پیش می آید که معمولاً شامل توضیح دکمه های ماشین حساب و نحوه کار با ماشین حساب مهندسی می شود را بصورت خلاصه توضیح داده و مشتریان گرامی هرگونه سوال خود را می توانند از طریق بخش ارسال سوال در پایین صفحه مطرح نموده که به آن پاسخ داده خواهد شد.

سوالات متداول

 1. 1
  کاربرد دکمه mu در ماشین حساب چیست؟

  MU مخفیف کلمه Mark Up به معنی نشانه گذاری می باشد. که عملکرد آنرا با یک مثال توضیح می دهیم.

  مثال: اگر قیمت خرید یک کالا 1000 تومان باشد و ما سود 25 درصد برای فروش کالا در نظر داشته باشیم. قیمت فروش و سود فروش چقدر است؟

  ابتدا عدد 1000 را وارد کرده و کلید [MU] را فشار دهید و سپس عدد 25 (درصد سود مورد نظر) را وارد کرده و کلید [%] را فشار دهید. اکنون قیمت فروش کالا نمایش داده می شود و برای بدست آوردن سود فروش کلید [=] را فشار دهید.

 2. 2
  کاربرد دکمه GT در ماشین حساب چیست؟

  هرگاه که برای انجام یک محاسبه کلید [=] را فشار می دهیم، نتیجه در یک حافظه بزرگ ذخیره می شود و با فشار دادن کلید [GT] جمع نتایج تمامی محاسبات قبلی روی نمایشگر ماشین حساب نمایان خواهد شد.

 3. 3
  روش محاسبه مالیات چیست؟

  بایستی نرخ مالیات (درصد مالیات) را وارد کنیم که به شکل زیر عمل میکنیم.

  ابتدا کلید [AC] را فشار داده و سپس عدد درصد مالیات (مثلا 9) را فشار داده و سپس کلید [RATE] و پس از آن کلید [+TAX] را فشار می دهیم. اکنون مقدار درصد مالیات در ماشین حساب ثبت شد.

  • مثال : برای محاسبه مالیات عدد 150 بدین شکل عمل می کنیم:

  ابتدا کلید [AC] را فشار داده و عدد 150 را وارد می کنیم سپس کلید [+TAX] را فشار می دهیم، اکنون مجموع عدد 150 و مالیات اضافه شده بر آن را مشاهده می کنیم و برای مشاهده تنها رقم مالیات بار دیگر کلید [+TAX] را فشار می دهیم. این فرایند برای کاهش نرخ مالیات از یک عدد با جایگزینی کلید [+TAX] با [-TAX] انجام می پذیرد.

  • نکته: برای مشاهده نرخ مالیات ثبت شده در ماشین حساب ابتدا کلید [AC] را فشار داده و سپس کلید [RATE] و پس از آن کلید [TAX-] را فشار دهید.

 4. 4
  روش صحیح محاسبه درصد چیست؟

  به روش زیر عمل نمایید:

  اضافه کردن 10 درصد به عدد 200 : [%] 10 [+] 200

  کسر کردن 10 درصد از عدد 200 : [%] 10 [-] 200

 5. 5
  دلیل خطای ریاضی (Math ERROR) چیست؟

  علت خطا : پاسخ نهایی و یا پاسخ های واسط یک محاسبه در حال انجام از محدوده مجاز خارج شده است .

  راه حل : مقادیر وارده را کنترل کنید، تعداد ارقام را کم کنید و دوباره محاسبه را تکرار کنید.

 6. 6
  دلیل خطای پشته (Stack ERROR) چیست؟

  علت خطا : محاسبه در حال انجام سبب شده که ظرفیت پشته عددی یا پشته دستورات از حد مجاز خود خارج شود.

  راه حل : عبارت محاسبه شده را ساده کنید . بنابراین پس از ساده شدن عبارت، ظرفیت پشته از حد خود خارج نمی شود. محاسبه را به دو یا چند قسمت کوچکتر تقسیم کنید.

 7. 7
  دلیل خطای (Syntax ERROR) چیست؟

  علت خطا : اشکالی در شکل (format) محاسبه در حال انجام وجود دارد.به عنوان مثال عمل تقسیم به صفر و موارد مشابه

  راه حل : اصلاحات مورد نیاز را انجام دهید.

 8. 8
  دلیل خطای (Argument ERROR) چیست؟

  علت خطا : اشکالی در آرگومان محاسبه در حال انجام وجود دارد.

  راه حل : اصلاحات مورد نیاز را انجام دهید.

 9. 9
  دلیل خطای (Dimension ERROR) چیست؟

  این خطا فقط در وضعیت محاسبات ماتریس و بردار ایجاد می شود

  علت خطا : ماتریس و یا برداری که جهت انجام محاسبه قصد استفاده از آن را دارید، بدون اختصاص ابعاد وارد شده است. شما می خواهید محاسبه ای را با ماتریس و یا برداری انجام دهید که ابعاد آن متناسب انجام این محاسبه نمی باشد.

  راه حل :  ابعاد ماتریس و یا بردار را اختصاص داده و محاسبه را مجدداً انجام دهید. ابعاد ماتریس و یا بردار را مشاهده نموده و سازگاری آن با محاسبه را کنترل نمایید.

 10. 10
  دلیل خطای (Insuffident MEM ERROR) چیست؟

  علت خطا : حافظه کافی جهت انجام محاسبه وجود ندارد. ( در صورتی که مقدار اولیه، مقدار نهایی و گام محاسبه در وضعیت TABLE به صورتی در نظر گرفته شود که تعداد مقادیر جدول بیش از 30 عدد x برای تابع f(x) باشد، خطا ایجاد خواهد شد.)

  راه حل : محدوده ی جدول محاسباتی را با تغیر پارامترهای (مقدار اولیه، مقدار نهایی و گام محاسبه) تغیر داده و محاسبه را مجدداً انجام دهید.

 11. 11
  آیا ماشین حساب ها در طول مدت ضمانت تعمیر می شوند؟

  تمامی محصولات اینفینیتی در صورتی که شامل ضمانت باشند، تعویض می شوند.

  شرایط گارانتی محصولات را در این صفحه مطالعه نمایید.

 12. 12
  راهنمای فارسی ماشین حساب 991ESP بصورت مجزا وجود دارد؟

  خیر. دفترچه راهنمای فارسی چاپ شده به همراه ماشین حساب در اختیار فروشنده قرار گرفته است و فروشنده موظف به عرضه دفترچه بصورت رایگان می باشد. دفترچه راهنمای اضافه ای جهت فروش موجود نمی باشد. مشتریان عزیز می توانند از دفترچه فارسی ماشین حساب 991ESP کاسیو استفاده نمایند.

 13. 13
  ماشین حساب مهندسی 991ES PlUS را چگونه ریست کنیم؟

  مراحل زیر را جهت بازگرداندن ماشین حساب 991ESP به تنظیمات اولیه (تنظیمات کارخانه) بکار برید. در ضمن با این عمل، وضعیت (mode) ماشین حساب نیز به وضع اولیه باز خواهد گشت. لازم به ذکر است که این عملکرد، کلیه داده های موجود در حافظه را پاک می کند.

  [SHIFT] [9] (CLR) [3] (ALL) [=] (YES)

 14. 14
  چگونه روشنایی صفحه نمایش را تغییر دهیم؟

  ابتدا کلید [SHIFT] و سپس کلید [MODE] را فشار داده و سپس فلش جهت پایین را فشار دهید و کلید عدد [6] را فشار داده و با استفاده از کلیدهای جهت نمای چپ و راست روشنایی نمایشگر را تنظیم نمایید. پس از اتمام تنظیم، کلید ON را فشار دهید.

  • نکته مهم: در صورتیکه پس از تنظیم روشنایی (کنتراست) و قرار دادن آن در حداکثر، نمایشگر خوانا نباشد احتمالاً باتری های ماشین حساب ضعیف شده است. در این شرایط باتری ها را تعویض نمایید.

 15. 15
  روش تغییر حالت ماشین حساب از نمایش خطی به طبیعی و بالعکس چیست؟

  با فشردن کلید [SHIFT] و سپس [MODE] فهرست تنظیمات به نمایش در می آید و برای نمایش طبیعی (همانند آنچه در کتب درسی نوشته می شود ) کلید [1] و برای نمایش خطی (کسرها، اعداد توان دار و سایر اعداد در یک خط به نمایش در می آید) کلید [2] را فشار دهید.

  • نکته: در وضعیت های محاسباتی (اماری و رگرسیون، در مبنای N ، ماتریس و بردار) ماشین حساب به صورت اتوماتیک به وضعیت نمایش خطی تغیر وضعیت می دهد.

 16. 16
  ترتیب اولویت محاسبه در کار با ماشین حساب مهندسی چگونه است؟

  کار با ماشین حساب مهندسی

 17. 17
  روش تبدیل مختصات قطبی به دکارتی در ماشین حساب مهندسی چگونه است؟

  کار با ماشین حساب مهندسی

  • تبدیل به مختصات قطبی (Pol) : جهت تبدیل از مختصات دکارتی به قطبی، دستور (Pol(X,Y را بکار برید.

  زاویه بدست آمده محدوده ای بین 180- تا 180+ دارد. واحد زاویه بدست آمده متناسب با واحد زاویه پیش فرض (درجه، رادیان و …) ماشین حساب است. نتایج محاسبه که همان r و t (زاویه) می باشند به ترتیب در متغیرهای X و Y ذخیره می شوند.

  • تبدیل مختصات دکارتی (Rec) : جهت تبدیل از مختصات قطبی به دکارتی، دستور (Rec(r,t  را بکار برید.

  عدد وارده t به معنای یک زاویه بوده و واحد آن مطابق واحد زاویه پیش فرض (درجه، رادیان و …) ماشین حساب می باشد. نتایج محاسبه که همان x و y می باشند به ترتیب در متغیرهای X و Y ذخیره می شوند.

  • نکته: در صورتیکه از تبدیل مختصات بعنوان یک جزء عبارت محاسباتی استفاده شود، فقط پاسخ اولیه تبدیل مختصات در آن مورد محاسبه قرار خواهد گرفت.( طول r در تبدیل دکارتی به قطبی و یا اندازه x در تبدیل قطبی به دکارتی)

  برای مثال مورد زیر رو مطالعه نمایید:

  کار با ماشین حساب مهندسی

سوالات مخاطبان

 1. 1
  سلام من کلید شیفت در ماشن حسابم ندارم. مدل sharp el531p دکمه اون کدومه؟؟

  با سلام
  ماشین حساب مهندسی Sharp EL-531P از سری قدیمی محصولات شارپ و مربوط به سال 1995 می باشد و کلید 2ndF جایگزین کلید shift بوده است.

 2. 2
  سلام برای ریست ماشین حساب casio fx-140 چیکار باید بکنم؟

  با سلام
  ماشین حساب مهندسی کاسیو fx-140 از مدل های خیلی قدیمی این برند می باشد که در حد فاصل سالهای 1978 تا 1982 میلادی تولید شده است. برای ریست کردن ابتدا از خارج کردن دو باتری قلمی شروع کنید و در صورتی که مشکل برطرف نشد با باز کردن ماشین حساب آن را ریست سخت افزاری (درصورت امکان) نمایید.

 3. 3
  سلام من ماشین حسابم کاسیو مدل fx-3600p هست دکمه شیفت نداره چیکار کنم؟

  با سلام
  ماشین حساب مهندسی کاسیو fx-3600p یکی از مدلهای قدیمی کاسیو می باشد که در این مدل بجای دکمه شیفت کلید INV قرار دارد که عملکردی مشابه دکمه شیفیت در مدل های جدیدتر دارد.

  همچنین برای کسب اطلاعات کامل می توانید دفترچه ماشین حساب مهندسی کاسیو fx-3600p را دانلود نمایید.

 4. 4
  سلام من ماشین حساب citizen sr-270n دارم حدود پنج ماهی میشه خریداری کردم الان بعد این مدت وقتی خواستم روشنش کنم نور صفحه ماشین حساب اصلا قابل دیدن نیست حتی یک عدد هم نمیتونم باهاش بخونم به کلی نورش کم شده . ممنون میشم اگه جواب مشکل من رو بدید.

  با سلام

  به احتمال خیلی زیاد باتری ماشین حساب مهندسی سیتیزن sr-270n شما با مشکل مواجه شده است، برای رفع مشکل بایستی پیچ های پشت ماشین حساب رو باز کنید و باتری آنرا که از نوع متداول AG13 می باشد را تعویض نمایید.

 5. 5
  ماشین حساب کاسیو dj_120d دارم یهو از کار افتاده و روشن نمیشه چیکار کنم

  با سلام

  اگر برای ماشین حساب ضربه و آب خوردگی پیش نیامده باشه به احتمال قوی مشکل در بخش باتری ماشین حساب است. پیچ های پشت ماشین حساب رو باز کنید و باتری عدسی ماشین حساب رو تعویض کنید

 6. 6
  با سلام. من ماشین حساب مهندسی مدل 991ESP دارم. چند روز پیش وقتی که خواستم باهاش یه انتگرال رو حساب کنم ماشین حساب هنگ کرد و الان بعد از گذشت حدود دو هفته، هنوز کار نمی کنه. می خواستم بدونم برای تعمیرش راهی هست که بشه انجام داد ؟

  با سلام

  ابتدا ماشین حساب خود را بصورت سخت افزاری و نرم افزاری (موجود در دفترچه فارسی محصول) ریست نمایید و باتری ماشین حساب را با نمونه کیفیت خوب تعویض کنید، در صورتی که همچنان مشکل برطرف نشده بود با ما تماس بگیرید.

 7. 7
  سلام دلیل کار نکردن کلیدهای ۰ و ۵ و دلیت در ماشین حساب شارپ مدل ۲۱۳۵ چیه؟

  با سلام

  ماشین حساب شارپ مدل 2135 دارای کلیدهای برجسته و بقولی صفحه کلید کامپیوتری می باشد (همانند ماشین حساب 1133 اینفینیتی) مشکل مورد اشاره شما میتواند به ۳ دلیل زیر ایجاد شده باشد:

  ۱. ضربه خوردن و ایجاد ترک در برد مدار چاپی ماشین حساب

  ۲. رفتن گرد و خاک حدفاصل کلیدها و برد مدار چاپی که باعث درست عمل نکردن اون کلیدها میشه

  3. خراب شدن یا کثیفی غشای لاستیکی بین کلیدها و فیبر مدار چاپی

 8. 8
  سلام برای ریست کردن ماشین حساب کاسیو fx-4500PA باید چکار کنم؟

  با سلام

  ماشین حساب کاسیو fx-4500pa به دو شیوه ریست می شود.

  1. ریست سخت افزاری : سوراخ کوچکی برای این کار در پشت ماشین حساب تعبیه شده است که اگر سوزنی را وارد سوراخ کنید و کمی فشار دهید، ماشین حساب ریست می شود.
  2. ریست نرم افزاری : برای آشنایی با ریست نرم افزاری کاسیو fx-4500pa دفترچه فارسی این مدل را بررسی کنید

  نکته: توجه داشته باشید که با ریست ماشین حساب تمامی فرمولها و داده های ذخیره، حذف خواهند شد

 9. 9
  سلام نحوه ریست کردن ماشین حساب px_4600 plus به چه نحو هست؟ آیا این ماشین حساب دستورالعمل فارسی داره؟

  با سلام

  متاسفانه از روش ریست کردن پارس حساب مدل PX-4600 PLUS اطلاعی نداریم ولی به احتمال زیاد مشابه ماشین حساب کاسیو 991ESP باشد.

 10. 10
  سلام چند تا فرمول داشتم داخل کاسیو 4500 که نمیدونم چرا پاک شده. امکانش هست برشگردونم؟

  با سلام

  متاسفانه روشی برای برگرداندن اطلاعات حذف شده از ماشین حساب کاسیو 4500PA در دسترس نیست

 11. 11
  سلام من ماشین حساب معمولی citizen 2339 رو دارم که بخش چکش فعال شده و نمیدونم چجوری ریستش کنم تا به تنظیمات اولش برگرده

  با سلام

  با فشردن کلید قرمز رنگ [ON/AC] صفحه ماشین حساب کامل پاک خواهد شد و به طبع از بخش چک هم خارج خواهد گردید. برای ریست کردن این ماشین حساب باید باتری آنرا خارج و دوباره جایگذاری کنید

 12. 12
  سلام نحوه ریست کردن ماشین حساب casio fx-3600pv چجوریه؟

  با سلام

  برای ریست کردن ماشین حساب casio fx-3600pv کافی است که باتری ماشین حساب را خارج کرده و دوباره جایگذاری کنید

 13. 13
  باسلام خداقوت ماشین حساب بنده مدل کاسیو DR.2130Tw هستش سمت راست rep وcrt میاد و کاملا مشاین حساب هنگه... ممنون میشن راهنمایم کنین

  با سلام

  باتری ماشین حساب را خارج کنید و صفحه خوشیدی آن را هم بپوشانید و دوباره باتری را جایگذاری کنید، اگر مشکل برطرف نشد، ماشین حساب شما نیاز به سرویس و تعمیر دارد.

 14. 14
  سلام ماشین حساب من مدل شارپ el531wh است اعدادش کار نمیکنه چیکارش کنم

  با سلام

  ماشین حساب خود را ریست کنید (پشت ماشین حساب یک سوراخ کوچک قرار داره و با خودکار یا سوزنی به آرامی فشار وارد کنید تا ماشین حساب ریست شود)، اگر مشکل برطرف نشد ماشین حساب نیاز به سرویس دارد

 15. 15
  سلام Casio fx-4500 برای غیر فعال کردن حالتی که فعال شده راه حل چیه ؟ مثلا فعال شدن حالت زاویه که با mode 4 فعال میشه

  با سلام

  برای رفتن به مد پیش فرض، ماشین حساب را ریست کنید یا ابتدا کلید mode و سپس کلید 1 را بزنید

 16. 16
  صفحه نمایشگر ماشین حساب casio fx 991es plus من نقطه نقطه شده و وقتی دکمه mode میزنم فقط ۲مورد اولو نصفه نشون میده..هیچ فشاری هم بهش نیومده جای باطری پشتشم مدله و اصلا باطری نداره راه حلی داره؟

  با سلام

  به احتمال زیاد ماشین حساب شما طرح کاسیو (جای باطری پشتشم مدله و اصلا باطری نداره) می باشد و مشکل بوجود آمده بدلیل ایجاد قطعی در فلت ماشین حساب می باشد و بایستی به تعمیرگاه مراجعه کنید

 17. 17
  من یک ماشین حساب معمولی(منظور اینکه ماشین حساب مهندسی نیست) دارم که حساب ها رو از روی اولویت ریاضیاتی انجام نمیده.یعنی مثلا در مثال زیر 2*2+4*2 بجای اینکه جواب رو ۱۲بده حاصل رو عدد ۱۶نشون میده.البته اول صحیح کار میکرد ولی الان اینطور نیست.در ضمن مدل ماشین حساب Kenko ct_8875_120 هستش.اگر راهنمایی کنید که چطور ریستارت یا تنظیمش کنم ممنون میشم از شما

  با سلام

  برای ریستارت کردن ماشین حساب، باتری آنرا خارج کنید و بعد از چند لحظه جایگذاری کنید

 18. 18
  چگونه ماشین حساب شارپ مدل cs-2122d را ریست کنم؟

  با سلام

  برای ریستارت کردن ماشین حساب شارپ cs-2122d باتری آنرا خارج کرده و بعد از لحظاتی دوباره جایگذاری کنید

 • از این بخش می توانید تصویر مشکل خود را بارگزاری کنید.
  فایل ها را به اینجا بکشید
  انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

   پرشین حساب نماینده انحصاری محصولات (ماشین حساب ، پاور بانک، شارژر خورشیدی) اینفینیتی در ایران می باشد و همواره تمام تلاش خود را جهت معرفی جدیدترین و با کیفیت ترین محصولات در کلاس جهانی به کار گرفته است.

   آدرس:

   تهران - صندوق پستی 184-14145

   شماره تماس:

   021-88392677

   ایمیل:

   info[at]persianhesab.ir