در صفحه سوالات متداول ما به سوالاتی که برای مشتریان گرامی پیش می آید که معمولاً شامل توضیح دکمه های ماشین حساب و نحوه کار با ماشین حساب مهندسی می شود را بصورت خلاصه توضیح داده و مشتریان گرامی هرگونه سوال خود را می توانند از طریق بخش ارسال سوال در پایین صفحه مطرح نموده که به آن پاسخ داده خواهد شد.

سوالات متداول

 1. 1
  کاربرد کلید MU چیست؟

  MU مخفیف کلمه Mark Up به معنی نشانه گذاری می باشد. که عملکرد آنرا با یک مثال توضیح می دهیم.

  مثال: اگر قیمت خرید یک کالا 1000 تومان باشد و ما سود 25 درصد برای فروش کالا در نظر داشته باشیم. قیمت فروش و سود فروش چقدر است؟

  ابتدا عدد 1000 را وارد کرده و کلید [MU] را فشار دهید و سپس عدد 25 (درصد سود مورد نظر) را وارد کرده و کلید [%] را فشار دهید. اکنون قیمت فروش کالا نمایش داده می شود و برای بدست آوردن سود فروش کلید [=] را فشار دهید.

 2. 2
  کاربرد کلید GT چیست؟

  هرگاه که برای انجام یک محاسبه کلید [=] را فشار می دهیم، نتیجه در یک حافظه بزرگ ذخیره می شود و با فشار دادن کلید [GT] جمع نتایج تمامی محاسبات قبلی روی نمایشگر ماشین حساب نمایان خواهد شد.

 3. 3
  روش محاسبه مالیات چیست؟

  بایستی نرخ مالیات (درصد مالیات) را وارد کنیم که به شکل زیر عمل میکنیم.

  ابتدا کلید [AC] را فشار داده و سپس عدد درصد مالیات (مثلا 9) را فشار داده و سپس کلید [RATE] و پس از آن کلید [+TAX] را فشار می دهیم. اکنون مقدار درصد مالیات در ماشین حساب ثبت شد.

  • مثال : برای محاسبه مالیات عدد 150 بدین شکل عمل می کنیم:

  ابتدا کلید [AC] را فشار داده و عدد 150 را وارد می کنیم سپس کلید [+TAX] را فشار می دهیم، اکنون مجموع عدد 150 و مالیات اضافه شده بر آن را مشاهده می کنیم و برای مشاهده تنها رقم مالیات بار دیگر کلید [+TAX] را فشار می دهیم. این فرایند برای کاهش نرخ مالیات از یک عدد با جایگزینی کلید [+TAX] با [-TAX] انجام می پذیرد.

  • نکته: برای مشاهده نرخ مالیات ثبت شده در ماشین حساب ابتدا کلید [AC] را فشار داده و سپس کلید [RATE] و پس از آن کلید [TAX-] را فشار دهید.

 4. 4
  روش صحیح محاسبه درصد چیست؟

  به روش زیر عمل نمایید:

  اضافه کردن 10 درصد به عدد 200 : [%] 10 [+] 200

  کسر کردن 10 درصد از عدد 200 : [%] 10 [-] 200

 5. 5
  دلیل خطای ریاضی (Math ERROR) چیست؟

  علت خطا : پاسخ نهایی و یا پاسخ های واسط یک محاسبه در حال انجام از محدوده مجاز خارج شده است .

  راه حل : مقادیر وارده را کنترل کنید، تعداد ارقام را کم کنید و دوباره محاسبه را تکرار کنید.

 6. 6
  دلیل خطای پشته (Stack ERROR) چیست؟

  علت خطا : محاسبه در حال انجام سبب شده که ظرفیت پشته عددی یا پشته دستورات از حد مجاز خود خارج شود.

  راه حل : عبارت محاسبه شده را ساده کنید . بنابراین پس از ساده شدن عبارت، ظرفیت پشته از حد خود خارج نمی شود. محاسبه را به دو یا چند قسمت کوچکتر تقسیم کنید.

 7. 7
  دلیل خطای (Syntax ERROR) چیست؟

  علت خطا : اشکالی در شکل (format) محاسبه در حال انجام وجود دارد.به عنوان مثال عمل تقسیم به صفر و موارد مشابه

  راه حل : اصلاحات مورد نیاز را انجام دهید.

 8. 8
  دلیل خطای (Argument ERROR) چیست؟

  علت خطا : اشکالی در آرگومان محاسبه در حال انجام وجود دارد.

  راه حل : اصلاحات مورد نیاز را انجام دهید.

 9. 9
  دلیل خطای (Dimension ERROR) چیست؟

  این خطا فقط در وضعیت محاسبات ماتریس و بردار ایجاد می شود

  علت خطا : ماتریس و یا برداری که جهت انجام محاسبه قصد استفاده از آن را دارید، بدون اختصاص ابعاد وارد شده است. شما می خواهید محاسبه ای را با ماتریس و یا برداری انجام دهید که ابعاد آن متناسب انجام این محاسبه نمی باشد.

  راه حل :  ابعاد ماتریس و یا بردار را اختصاص داده و محاسبه را مجدداً انجام دهید. ابعاد ماتریس و یا بردار را مشاهده نموده و سازگاری آن با محاسبه را کنترل نمایید.

 10. 10
  دلیل خطای (Insuffident MEM ERROR) چیست؟

  علت خطا : حافظه کافی جهت انجام محاسبه وجود ندارد. ( در صورتی که مقدار اولیه، مقدار نهایی و گام محاسبه در وضعیت TABLE به صورتی در نظر گرفته شود که تعداد مقادیر جدول بیش از 30 عدد x برای تابع f(x) باشد، خطا ایجاد خواهد شد.)

  راه حل : محدوده ی جدول محاسباتی را با تغیر پارامترهای (مقدار اولیه، مقدار نهایی و گام محاسبه) تغیر داده و محاسبه را مجدداً انجام دهید.

 11. 11
  آیا ماشین حساب ها در طول مدت ضمانت تعمیر می شوند؟

  تمامی محصولات اینفینیتی در صورتی که شامل ضمانت باشند، تعویض می شوند.

  شرایط گارانتی محصولات را در این صفحه مطالعه نمایید.

 12. 12
  راهنمای فارسی ماشین حساب 991ESP بصورت مجزا وجود دارد؟

  خیر. دفترچه راهنمای فارسی چاپ شده به همراه ماشین حساب در اختیار فروشنده قرار گرفته است و فروشنده موظف به عرضه دفترچه بصورت رایگان می باشد. دفترچه راهنمای اضافه ای جهت فروش موجود نمی باشد.

 13. 13
  ماشین حساب مهندسی 991ES PlUS را چگونه ریست کنیم؟

  مراحل زیر را جهت بازگرداندن ماشین حساب 991ESP به تنظیمات اولیه (تنظیمات کارخانه) بکار برید. در ضمن با این عمل، وضعیت (mode) ماشین حساب نیز به وضع اولیه باز خواهد گشت. لازم به ذکر است که این عملکرد، کلیه داده های موجود در حافظه را پاک می کند.

  [SHIFT] [9] (CLR) [3] (ALL) [=] (YES)

 14. 14
  چگونه روشنایی صفحه نمایش را تغییر دهیم؟

  ابتدا کلید [SHIFT] و سپس کلید [MODE] را فشار داده و سپس فلش جهت پایین را فشار دهید و کلید عدد [6] را فشار داده و با استفاده از کلیدهای جهت نمای چپ و راست روشنایی نمایشگر را تنظیم نمایید. پس از اتمام تنظیم، کلید ON را فشار دهید.

  • نکته مهم: در صورتیکه پس از تنظیم روشنایی (کنتراست) و قرار دادن آن در حداکثر، نمایشگر خوانا نباشد احتمالاً باتری های ماشین حساب ضعیف شده است. در این شرایط باتری ها را تعویض نمایید.

 15. 15
  روش تغییر حالت ماشین حساب از نمایش خطی به طبیعی و بالعکس چیست؟

  با فشردن کلید [SHIFT] و سپس [MODE] فهرست تنظیمات به نمایش در می آید و برای نمایش طبیعی (همانند آنچه در کتب درسی نوشته می شود ) کلید [1] و برای نمایش خطی (کسرها، اعداد توان دار و سایر اعداد در یک خط به نمایش در می آید) کلید [2] را فشار دهید.

  • نکته: در وضعیت های محاسباتی (اماری و رگرسیون، در مبنای N ، ماتریس و بردار) ماشین حساب به صورت اتوماتیک به وضعیت نمایش خطی تغیر وضعیت می دهد.

 16. 16
  ترتیب اولویت محاسبه در کار با ماشین حساب مهندسی چگونه است؟

  کار با ماشین حساب مهندسی

 17. 17
  روش تبدیل مختصات قطبی به دکارتی در ماشین حساب مهندسی چگونه است؟

  کار با ماشین حساب مهندسی

  • تبدیل به مختصات قطبی (Pol) : جهت تبدیل از مختصات دکارتی به قطبی، دستور (Pol(X,Y را بکار برید.

  زاویه بدست آمده محدوده ای بین 180- تا 180+ دارد. واحد زاویه بدست آمده متناسب با واحد زاویه پیش فرض (درجه، رادیان و …) ماشین حساب است. نتایج محاسبه که همان r و t (زاویه) می باشند به ترتیب در متغیرهای X و Y ذخیره می شوند.

  • تبدیل مختصات دکارتی (Rec) : جهت تبدیل از مختصات قطبی به دکارتی، دستور (Rec(r,t  را بکار برید.

  عدد وارده t به معنای یک زاویه بوده و واحد آن مطابق واحد زاویه پیش فرض (درجه، رادیان و …) ماشین حساب می باشد. نتایج محاسبه که همان x و y می باشند به ترتیب در متغیرهای X و Y ذخیره می شوند.

  • نکته: در صورتیکه از تبدیل مختصات بعنوان یک جزء عبارت محاسباتی استفاده شود، فقط پاسخ اولیه تبدیل مختصات در آن مورد محاسبه قرار خواهد گرفت.( طول r در تبدیل دکارتی به قطبی و یا اندازه x در تبدیل قطبی به دکارتی)

  برای مثال مورد زیر رو مطالعه نمایید:

  کار با ماشین حساب مهندسی

  پرشین حساب نماینده انحصاری محصولات (ماشین حساب ، پاور بانک، شارژر خورشیدی) اینفینیتی در ایران می باشد و همواره تمام تلاش خود را جهت معرفی جدیدترین و با کیفیت ترین محصولات در کلاس جهانی به کار گرفته است.

  آدرس:

  تهران - صندوق پستی 184-14145

  شماره تماس:

  021-88392677

  ایمیل:

  info[at]persianhesab.ir